„Mi smo Rusi, a nismo Rusi“: Šta se zna o „Ruskom dobrovoljačkom korpusu“ 1foto: Shutterstock/jarizPJ

Ruski dobrovoljački korpus formiran je u avgustu 2022. od ruskih državljana koji su emigrirali u Ukrajinu. Njeni predstavnici drže se desničarskih stavova i tvrde da su proputovali ceo front, prenosi Agenstvo.

Osnivač Korpusa Denis Kapustin (Nikitin) tvrdi da se jedinica bori u sastavu Oružanih snaga Ukrajine. Kako je pisao DV, RDK se uglavnom sastoji od „profesionalnih boraca iz raznih ukrajinskih oružanih formacija“ sa ruskim pasošima. Među njima su, posebno, oni koji su ranije bili u puku Azov. Mnogi od ovih boraca imaju borbeno iskustvo, a neki su se čak borili u Donbasu od 2014. godine.

U intervjuu ukrajinskoj službi Radija Sloboda, predstavnici RDC-a su rekli da ih testiraju ukrajinske specijalne službe i za svakog od njih sastavljen je psihološki portret.

Ukrajinska vojska izbegava da govori o tome kako se koriste takve dobrovoljačke grupe, piše NIT. Posle bitke u Brjanskoj oblasti, i ukrajinski zvaničnici su negirali povezanost napadača sa Kijevom.

Kako je navedeno u telegram kanalu RDK, pre pojave korpusa, njegovi borci su učestvovali u bitkama za Buču, Irpen, Moščun i Gorenku (Kijevska oblast) „u sastavu drugih formacija“.

RDK tvrdi da se korpus borio četiri meseca na „najnaprednijim položajima“ i držao odbranu zajedno sa 98. bataljonom TRO Azov Dnjepar u Zaporožju i Donjeckoj oblasti, a takođe je vršio nalete na ruske okupirane teritorije Černjigovske i Hersonske oblasti. U intervjuu za Poljski radio, šef kabineta RDK Aleksandar „Fortun” kaže da je „Korpus” prošao „ceo front”.

Sada borci, sudeći po telegram kanalu RDK, učestvuju u operacijama na jugoistoku Ukrajine: na primer, u Hersonskoj oblasti, a takođe su čuvali stražu na otoku Zmija, što je snimio Radio Sloboda. RDK je ratovao u Kijevskoj, Černigovskoj, Nikolajevskoj, Zaporoškoj i Donjeckoj oblasti, navodi se u telegram kanalu jedinice.

Osoblje RDK „pridržava se desničarskih konzervativnih i tradicionalističkih pogleda i uverenja“, navodi se u telegram kanalu grupe. U intervjuima, njeni članovi se identifikuju kao etnički Rusi i napominju da je njihov korpus formiran prvenstveno na osnovu etničke pripadnosti. U jednoj od izjava divizije čak je pisalo: „Mi smo Rusi, a nismo Rusi“.

Amblem „Ruskog dobrovoljačkog korpusa” bio je stilizacija simbola omladinske organizacije „Bela ideja”, koju je tridesetih godina prošlog veka osnovao beli emigrant i ruski nacionalista Viktor Larionov.

RDK se otvoreno suprotstavlja Putinu, nazivajući njegov režim „neprijateljem Rusije i Rusa“, koji je, uništavajući „Ruse kao etničku grupu“, sada odlučio da uništi i Ukrajince. Jedan od najvažnijih principa RDK je „princip nepopustljivosti“, odnosno odbacivanje bilo kakvog oblika saradnje sa aktuelnom ruskom vlašću koju nazivaju „naslednicom sovjetskog režima“.

Još u septembru, RDK je na svom Telegram kanalu napisao da „definitivno“ planira da prenese neprijateljstva na rusku teritoriju. Međutim, punopravni prenos neprijateljstava na rusku teritoriju će, prema rečima predstavnika korpusa, postati moguć tek nakon što Ukrajina vrati izgubljene teritorije.

Pojavljivanje „ukrajinske DRG“ na teritoriji Brjanske oblasti, savetnik kabineta predsednika Ukrajine Mihaila Podoljaka, već je nazvao „ruskom provokacijom“. „Rusija želi da uplaši svoj narod kako bi nekako opravdala napad na drugu zemlju i rastuće siromaštvo u godini rata“, napisao je on na Tviteru.

Svoj komentar je dao i predstavnik ukrajinske vojne obaveštajne službe Andrej Jusov. Unutrašnjim sukobima u Rusiji objasnio je šta se desilo u Brjanskoj oblasti. „Ruska Federacija je danas takav entitet, unutar kojeg postoji veliki broj međuetničkih, međunacionalnih, međuverskih, društveno-političkih i drugih sukoba“, rekao je Jusov. On je borce RDK nazvao ljudima „koji se bore sa oružjem u rukama protiv Putinovog režima i onih koji ga podržavaju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari