Milanoviću za pobedu treba čudo 1Foto: EPA-EFE/ ANTONIO BAT

Jedanaest kandidata za predsednika Hrvatske koji će odmeriti snage na izborima u nedelju u sredu uveče su se suočili na Hrvatskoj radio-televiziji.

Bila je to šansa ne samo da kandidati eventualno poprave utisak kod birača već su i građani, naročito oni koji još „vagaju“, imali mogućnost da konačno stave tačku na nedeljni izbor.

Najnovije predizborne ankete pokazuju nepredvidivu završnicu. Veruje se da će se aktuelna predsednica Kolinda Grabar Kitarović naći u drugom krugu.

Vojislav Mazzocco, novinar hrvatskog portala Index.hr, u razgovoru za Danas ocenjuje da Zoran Milanović, kandidat SDP-a, ima jako dobre šanse za ulazak u drugi krug „kao jedini kandidat etablirane levice i liberala“.

Protivkandidati sa tog dela političke scene, navodi Mazzocco, „su preslabi da ga politički ugroze a Hrvatska još nije skrenula dovoljno udesno da bi imala dva desna kandidata u drugom krugu predsedničkih izbora“ – što bi na ovim izborima bili Grabar Kitarović i pevač Miroslav Škoro koji je ove nedelje izjavio da bi kao predsednik pomilovao ratnog zločinca Tomislava Merčepa.

Kako navodi, deo glasova Milanoviću će uzeti i Katarina Peović, kandidatkinja Radničke fronte i Socijalističke radničke partije Hrvatske, i kandidat Dario Juričan, koji je promenio ime u Milan Bandić, a kako ankete pokazuju da je troje kandidata gotovo izjednačeno to mu može stvoriti probleme.

„Pogotovu zbog Juričana postoji panika u SDP-u jer on privlači i protestne i glasove ljudi koji bi Milanoviću dali glas u drugom krugu, ali im se sve to skupa gadi. Verujem da ako uđe u drugi krug Milanović ima veće šanse protiv Kolinde Grabar Kitarović nego protiv Miroslava Škore, ali da ih pobedi moraće izvesti svojevrsno čudo“.

Dalija Orešković, još jedna kandidatkinja levice sa slabijim izgledima, je na TV sučeljavanju bila vrlo solidna, navodi naš sagovornik, „s obzirom na to da je imala jasne poruke, no bez jake stranke ostaće samo još jedno lice koje je obećavalo pa onda nestalo sa scene“.

Mazzocco naglašava još jednu stvar koju je sučeljavanje, kako navodi, pokazalo: „važno je imati pomoć protivkandidata koliko god to paradoksalno zvučalo. Katarina Peović i Dalija Orešković su napadale predsednicu i desne kandidate u korist Zorana Milanovića. One su im mogle ‘skresati’ ono što Milanović nije smeo da ne ispadne agresivan, ali poruke su poslate.

Kolinda je bila sama, morala je ratovati protiv Milanovića i odlučila se uglavnom da ih ignoriše jer iz tog rata ne bi izašla neokrznuta“. Katarina Peović ne može proći, ukazuje Mazzocco, „jer je njena ideja demokratskog socijalizma previše komplikovana i zapravo je niko ne želi“.

Sučeljavanje u utorak uveče, kako se ocenjuje u hrvatskim medijima, donelo je neka iznenađenja u ponašanju određenih kandidata. Tako je predsednica Grabar Kitarović, koja je inače sklona gafovima, preksinoć nastupala bez greške i dobro se držala na provokacije. Škoro je, ocenjuje se, podbacio, što verovatno neće značajno da utiče na njegov konačan plasman, dok se nastup Katarine Peović ocenjuje kao vrlo kvalitetan.

Ona je bila nepokolebljiva potencirajući socijalne teme, navodi se u analizama.

Tokom debate čulo se da je raširena korupcija u Hrvatskoj rezultat lošeg sistema, te da se može rešiti samo političkom odgovornošću. Takođe, u nadzoru hrvatske granice policiji bi trebalo da se priključi vojska dok je odnos prema migrantima ocenjen kao sramotan.

Konstatovano je da Hrvatskoj ne treba skupo naoružanje, šta je država dobila sa NATO-om.

Kao tema debate našla su se i regionalna pitanja. Zoran Milanović je kazao „jedno je Vučić, a drugo je Srbija“. Za Škoru je rešavanje pitanja nestalih ključno pre no što Srbija uđe u EU, dok je Grabar Kitarović naglasila da će Hrvatska insistirati na ispunjavanju svih kriterijuma za Srbiju. „Apsolutno ću insistirati na pronalasku nestalih pre ulaska Srbije u EU“, dodala je predsednica.

Za neke od kandidata ekonomija i trgovina su osnov odnosa  Hrvatske prema BiH, dok su pojedini, među njima Škoro, govorili o hrvatskom narodu u BiH kao „vitalnom strateškom interesu Hrvatske“.

„Nacionalistička politika u BiH najmanje je koristila ljudima koji žive tamo. Ako govorimo o BiH, treba govoriti o suživotu, jedinstvu i solidarnosti“, izjavila je Peović.

Bivši premijer Milanović nije detaljnije odgovarao na ovo pitanje, istakavši da „nakon 30 godina saplitanja odgovoriti na ovo pitanje za minut bila bi uvreda za BiH“. Dodaje da se on zalaže za jedinstvenu BiH.

Za pojedine kandidate pitanje ćirilice u Vukovaru je pitanje vladavine prava koje proizilazi iz ustava i poštovanja drugih kultura, dok je za ekstremnog desničara Antu Đapića „provokacija koja traje godinama“. Za aktuelnu predsednicu forsiranje ćirilice pre nego što, kako je kazala, „pravda bude zadovoljena“ je „nemoguće“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari