mravFoto: EPA-EFE/HARISH TYAGI

Novo istraživanje je pokazalo da mravi mogu otkriti tumor u uzorku urina zahvaljujući svojim moćnim olfaktornim receptorima.

U studiji se navodi da su mravi Formica fusca otkrili tumore tako što su „namirisali“ urin pacijenata.

„Mravi se mogu koristiti kao bio-detektori za razlikovanje zdravih pojedinaca od onih sa tumorima. Lako ih je ‘obučiti’ jer brzo uče, veoma su efikasni i nisu skupi za održavanje“, rekla je Patricija d’Etore, autorka istraživanja, prenosi Klix.ba.

Organska jedinjenja, koja se oslobađaju u slučajevima kancerogenih tumora, prisutna su u fiziološkim tečnostima uključujući znoj, urin, pa čak i dah.

Vođa istraživanja i glavni autor Batist Piker i njegov tim započeli su ksenotransplantaciju tumora raka dojke miševima i omogućili njegov razvoj.

Nakon toga, naučnici su uzeli uzorke urina od zdravih i bolesnih životinja kako bi ih analizirali.

U studiji, mravi su uspeli da povežu miris tumora sa nagradom tako što su dobili kap zaslađene vode ispred uzorka urina bolesnog miša.

Oni su ostali u blizini urina bolesnih miševa oko 20 odsto duže od urina zdravih miševa nakon povlačenja vode sa šećerom jer su tražili ukusnu poslasticu.

Mravi su novom zadatku „naučeni” za samo tri treninga, odnosno ukupno deset minuta.

Ovo je mnogo brže od pasa za otkrivanje raka, jer njihova obuka traje do šest meseci.

„Naučili smo ih da povezuju miris raka sa nagradom. Pokazali smo da mravi mogu da izazovu urin zdravih i bolesnih miševa. Iznenadili smo se koliko su mravi pouzdani i efikasni“, dodao je naučnik.

Crni mravi poznati kao Formica fusca žive širom Evrope, ali i u određenim regionima južne Azije i Afrike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari