NATO kleveće, saopštila Kina 1Foto: EPA-EFE/JEROME FAVRE

NATO preteruje sa „teorijom o kineskoj pretnji“, stoji u reagovanju Pekinga dan nakon samita Severnoatlanstkog saveza gde je apostrofiran „sistemski izazov“ Kine.

Kineski postupci, uključujući proširenje nuklearnog arsenala, ugrozili su „međunarodni poredak zasnovan na pravilima“, rečeno je dan ranije na samitu NATO u Briselu.

To je, ujedno, bilo prvi put da je NATO stavio Kinu u središte svojih planova.

U saopštenju kineskog predstavništva pri EU navodi se da ih NATO kleveće i da pokazuje „mentalitet hladnog rata“, te da želi veštački da „stvori sukobe“.

Po kineskom tumačenju, izraz sistemski izazov „kleveće mirni razvoj“ zemlje koja ima dvadeset puta manje nuklearnih glava nego zemlje NATO. U svom odgovoru, Kina je saopštila da je njena politika „odbrambene prirode“ i pozvala NATO da „posveti više energije unapređenju dijaloga“.

Dodaje se da bi NATO trebalo da na kineski razvoj gleda na „racionalan način“ i „prestane da uzima legitimne interese i prava Kine kao izgovor za manipulisanje blokovskom politikom, stvaranje konfrontacije i podsticanje geopolitičke konkurencije“.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pokušao je da ublaži reči iz završne deklaracije kada je naveo da „Kina nije naš protivnik, naš neprijatelj“, ali da se, kako je kazao, „moramo suočiti sa izazovima koje predstavlja Kina za našu bezbednost“.

„Rusija i Kina žele da nas podele, ali naš je savez čvrst. NATO je jedinstven, a SAD su se vratile“, rekao je američki predsednik Džozef Bajden na konferenciji za novinare.

Kineska vojska trenutno ima najveće oružane snage na svetu, sa preko dva miliona pripadnika u aktivnoj službi.

NATO brine zbog rastućih vojnih sposobnosti Kine.

Poslednjih godina Alijansa je postala oprezna i zbog kineskih aktivnosti u Africi, gde je osnovala vojne baze, ukazuje Bi-Bi-Si.

„Što se tiče Kine, kao što sam rekao tokom sastanka, mislim da mogu da kažem da ne bi trebalo da mešamo svoje ciljeve“, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron novinarima nakon samita.

„NATO je vojna organizacija, pitanje našeg odnosa sa Kinom nije samo vojno pitanje. NATO je organizacija koja se tiče severnog Atlantika, Kina nema mnogo veze sa severnim Atlantikom“.

Nemačka kancelarka Angela Merkel naglasila je da Moskva i dalje predstavlja najveću pretnju, što je, kako se navodi, 62 puta spomenuto u komunikacijama dok je Kina spomenuta samo 10 puta.

Merkel je skrenula pažnju i na rizik od preterane reakcije.

„Ne mislim da treba precenjivati važnost ovoga, ali moramo pronaći pravu ravnotežu.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari