aspirinFoto: EPA/WOLFGANG KUMM

Naučnici su počeli da sprovode testiranja aspirina kao potencijalnog dela tretmana agresivnih oblika raka dojke u nadi da bi ovaj jeftin i lako dostupan lek mogao da ima dobre efekte u kombinaciji sa imunoterapijom.

Ovo ispitivanje, koje finansira britanska dobrotvorna organizacija “Rak dojke sada” sa ciljem da se ubrza napredak u istraživanju kroz inovacije i saradnju, je prva klinička studija koja sprovodi testiranja da li aspirin može da pomogne da tumori postanu osetljiviji na imunoterapiju kod pacijenata.

Kako prenosi Gardijan, tokom istraživanja, koje predvodi doktor En Armstrong iz fondacije Kristi NHS iz Mančestera, će se ispitivati efikasnost leka za rak avelumab zajedno sa aspirinom i bez njega pre nego što pacijenti odu na operaciju ili dobiju imunoterapiju.

Organizacija “Rak dojke sada” saopštila je da bi uspešni rezultati ovog istraživanja doveli do daljih kliničkih ispitivanja aspirina i avelumaba u terapiji neizlečivog oblika sekundarnog trostruko negativnog raka dojke, do kojeg dolazi kada ćelije kancera iz dojki počnu da se šire na ostale delove tela.

Kako navode u ovoj organizaciji, samo u Velikoj Britaniji oko 8.000 žena godišnje oboli od ovakvog oblika raka, koji je manje učestao ali mnogo agresivniji tip raka dojke i u većoj meri pogađa mlađe i žene crne puti.

“Naša ranija istraživanja su nagovestila da aspirin može izvesne tipove imunoterapije da učini efikasnijim tako što sprečava da rak proizvodi supstance koje slabe imuni odgovor”, kaže En Armstrong.

“Anti-inflamatorni lekovi kao što je aspirin bi mogli da budu ključ za povećanje efikasnosti imunoterapije kada se koriste u isto vreme”, objašnjava Armstrong.

Prema njenim rečima, dobra stvar u ovom istraživanju je što je aspirin lek koji je široko rasprostranjen, lako dostupan i njegova proizvodnja je jeftina.

“Nadamo se da će naše istraživanje pokazati da aspirin, u kombinaciji sa imunoterapijom, može da postane bezbedan novi način za lečenje raka dojke”, kaže Armstrong.

“Osam hiljada žena u Velikoj Britaniji kojima svake godine bude dijagnostifikovan trostruko negativan rak dojke suočavaju se sa zastrašujućom realnošću da postoje veoma ograničene mogućnosti lečenja, i moramo hitno da preduzememo nešto”, rekao je doktor Sajmon Vinsent iz organizacije “Rak dojke sada”.

“Istraživanja su već ukazala da bi aspirin mogao da poboljša ishode za mnoge pacijente sa rakom i nadamo se da će klinička ispitivanja koja sprovodi doktor Armstrong pokazati da se to odnosi i na one sa trostruko negativnim kancerom, tako da možemo da sprečimo gubitak mnogih života izazvan ovom razornom bolešću”, kaže Vinsent.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari