Neslaganja u startu razgovora o Bregzitu 1Foto:STEPHANIE LECOCQ POOL/EPA

Lideri Evropske unije okarakterisali su ponudu Britanije o zaštiti prava građana EU kao “nejasnu i neadekvatnu”, sugerišući da britanska vlada mora “da ide dalje”.

Stigavši na samit lidera EU u Briselu, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je izjavio: “To jeste prvi korak, ali on nije dovoljan.” Upitan da li mu je jasnije kakvu vrstu Bregzita želi Britanija, Junker je bio jasan i rekao “ne”.

Kako javlja Gardijan, britanska premijerka Tereza Mej je iznela ponudu o zaštiti prava građana EU u četvrtak uveče. Prema tom predlogu, građanima EU koji su živeli u Britaniji pet godina bi bilo omogućeno da se u određenom roku, koji još nije preciziran, kvalifikuju da dobiju određeni status koji će im pružiti priliku da ostanu u zemlji. “Ovo je pravedna i ozbiljna ponuda da se zaštite prava 3,5 miliona građana EU u Britaniji i 1,2 miliona Britanaca u EU”, rekla je Mejova. Obe strane su se ranije složile da bi ovaj problem trebalo rešiti u ranoj fazi pregovora, ali Junkerovi, kao i mnogi drugi komentari ukazuju da već ima nesuglasica. Belgijski premijer Šarl Mišel nazvao je predlog koji je Mej iznela “prilično nejasnim” i rekao: “Ne želimo mačku u džaku, već želimo da prava građana EU budu trajno zagarantovana.” Austrijski kancelar Kristijan Kern je rekao da je to “dobra prva ponuda”, ali je i dodao: “Tim predlogom nisu obuhvaćeni mnogi građani EU i o tome će morati da se pregovara. Taj problem bi trebalo rešiti što pre jer nesigurnost za građane EU nije opcija.”

Nemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da je ovaj predlog “dobar početak”, ali je naglasila i da “treba rešiti još mnoga pitanja” pre nego što se dođe do konačnog dogovora o izlasku Britanije iz EU. “Tereza Mej je bila jasna o tome da građani EU koji su proveli pet godina u Velikoj Britaniji mogu da zadrže puna prava. Ali naravno ima još mnogo pitanja o Bregzitu – između ostalog u vezi sa finansijama i odnosima sa Irskom – što znači da nas čeka dosta posla do oktobra”, rekla je Merkel.

Mej je priznala da je svesna da će EU preispitivati neke elemente njene ponude. “Naravno, postoje detalji u ovom dogovoru o kojima će biti potrebno da se pregovara”, rekla je Mej i dodala: “Želim da građanima EU u Britaniji pružim sigurnost po pitanju budućnosti njihovih života, ali takođe želim da vidim da je ta sigurnost zagarantovana i britanskim građanima koji žive u EU.” Britanska vlada će objaviti ceo predlog u ponedeljak, a Mej je liderima EU predstavila samo kratak nacrt predloga. Pre nego što je Mej iznela ponudu, lideri EU su predložili da bi i građani EU u Britaniji i Britanci koji žive u zemljama EU trebalo da nastave da uživaju ista prava, što bi omogućio Evropski sud pravde. Na samitu premijerka Mej je pokušala da uveri lidere EU da “Britanija ne želi da niko ko tu živi mora da ode, niti želi da porodice moraju da se razdvajaju”.

Predlog koji je Mej iznela bi građanima EU koji su živeli u Britaniji pet godina pružio mogućnost da se u određenom roku, koji još nije preciziran, kvalifikuju da dobiju određeni status koji će im pružiti priliku da ostanu u zemlji i da im bude obezbeđeno školovanje, zaposlenje, zdravstveno osiguranje i ostale beneficije. Taj plan bi obuhvatio oko 3,2 miliona građana EU koji trenutno žive u Britaniji ali, kako piše Bi-Bi-Si, nije jasno šta će se dogoditi sa milion ljudi koji tu borave manje od pet godina. Nekima od njih, čiji boravak u Britaniji je blizu pet godina, verovatno će biti omogućeno da podnesu prijavu za rešavanje statusa. Ostali bi mogli da koriste takozvani grejs period – za koji se očekuje da će trajati oko dve godine – da regulišu svoj status tako što će podneti prijavu po postbregzitovskim pravilima. Prava ovih ljudi, kao i prava britanskih građana koji žive u EU, neka su od najvažnijih pitanja koja bi trebalo da se reše što pre u pregovorima o Bregzitu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari