Papa Lav XIV odgovorio na oštre napade predsednika SAD: "Ne bojim se Trampa" 1EPA/TELENEWS

Papa Lav XIV odbacio je danas kritike predsednika Donalda Tramp na njegov račun, koje su usledile nakon njegovih izjava o ratu SAD i Izraela u Iranu, poručivši da su pozivi Vatikana na mir i pomirenje ukorenjeni u Jevanđelju i da se ne plaši Trampove administracije.

„Staviti moju poruku na isti nivo sa onim što je predsednik pokušao da uradi ovde, mislim da ne pokazuje razumevanje poruke Jevanđelja“, rekao je papa za AP. „Žao mi je što to čujem, ali nastaviću ono što smatram misijom Crkve u današnjem svetu“.

Prvi papa rođen u SAD naglasio je da ne upućuje direktan napad na Trampa niti bilo koga drugog svojim opštim apelima za mir i kritikama „iluzije svemoći“ koja, kako je rekao, podstiče rat u Iranu i druge sukobe širom sveta.

Tramp je u nedelju uveče uputio je izuzetno oštar napad na papu Lava XIV, rekavši da ne smatra da američki poglavar Katoličke crkve „radi baš dobar posao“ i da je „veoma liberalna osoba“, istovremeno sugerišući da bi papa trebalo da „prestane da se dodvorava radikalnoj levici“.

Vraćajući se iz Floride za Vašington, Tramp je u dugoj objavi na društvenim mrežama oštro kritikovao Lava, a zatim nastavio sa kritikama i po iskrcavanju, u izjavama novinarima na pisti.

„Nisam obožavalac pape Lava“, rekao je.

Trampove izjave usledile su nakon što je Lav tokom vikenda sugerisao da „zabluda svemoći“ podstiče američko-izraelski rat u Iranu. Iako nije neobično da pape i predsednici budu u suprotnim stavovima, izuzetno je retko da papa direktno kritikuje američkog lidera — a Trampov oštar odgovor je podjednako neuobičajen, ako ne i još neuobičajeniji.

„Papa Lav je SLAB po pitanju kriminala i loš u spoljnoj politici“, napisao je predsednik u svojoj objavi, dodajući: „Ne želim papu koji misli da je u redu da Iran ima nuklearno oružje“.

Ponovio je taj stav u izjavama za novinare, rekavši: „Ne volimo papu koji kaže da je nuklearno oružje u redu“.

Kasnije je Donald Tramp objavio sliku koja sugeriše da poseduje svetiteljske moći nalik onima Isusa Hrista. Na slici je prikazan u biblijskoj odeći kako polaže ruke na bolesnog čoveka u krevetu, dok iz njegovih prstiju izbija svetlost, a okolo stoje vojnik, medicinska sestra, žena koja se moli i muškarac sa bradom i kačketom, svi u divljenju.

Nebo iznad je ispunjeno orlovima, američkom zastavom i oblačnim, mističnim prikazima.

Sve to se dogodilo nakon što je papa predvodio večernju molitvu u bazilici Svetog Petra u subotu, istog dana kada su Sjedinjene Države i Iran započele direktne pregovore u Pakistanu tokom krhkog prekida vatre.

Papa nije pomenuo Sjedinjene Države niti Trampa po imenu, ali njegov ton i poruka delovali su kao da su usmereni na Trampa i američke zvaničnike, koji su se hvalili vojnom nadmoći SAD i opravdavali rat religijskim argumentima.

Lav — koji bi trebalo da otputuje danas na 11-dnevnu posetu Africi — ranije je rekao da Bog „ne sluša molitve onih koji vode rat, već ih odbacuje“. Takođe je citirao starozavetni odlomak iz Isaije, rekavši da „iako se mnogo molite, neću slušati — vaše ruke su pune krvi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari