Papa savetovan da ne koristi reč Rohinđa 1Foto: EPA-EFFE/ORLANDO BORRIA

Hiljade katolika pozdravilo je papu Franju u Jangunu, gde je započeo svoju trodnevnu posetu Mjanmaru.

Ovo njegovo putovanje bi moglo biti najproblematičnije od kada je postao poglavar Rimokatoličke crkve s obzirom da postoje zabrinutosti u vezi s tim kako će govoriti o pitanju manjinskih Rohinđa muslimana, piše Gardijan. Na aerodromu ga je dočekalo više hiljada katolika, među kojima su mnogi nosili majice s natpisom „Ljubav i mir“, što predstavlja slogan njegove posete, i mahali žuto-belim zastavama Vatikana. Dok je prolazio pored njih u automobilu, uzvikivali su „mi volimo papu“.

Papina poseta Mjanmaru mogla bi biti veoma sporna jer samo njegovo pominjanje reči „Rohinđa“ moglo bi rezultirati negodovanjem u zemlji s većinskim budističkim stanovništvom, gde vojska i Vlada nisu naklonjeni manjinskoj grupaciji, koju često nazivaju „Bengalcima“, ukazujući da su imigranti.

Tokom trodnevne posete papa Franja će se sastati s defakto liderkom zemlje Aung San Su Ći i vrhovnim komandantom Minom Aungom Hlaingom. U poslednja tri meseca više od 620.000 Rohinđa je prebeglo u Bangaldeš. Među njima ima dosta civila, koji su bežeći od nasilja u Mjanmaru u Bangladeš stigli s prostrelnim ranama, tvrdeći da su im kuće sravnjene sa zemljom. SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i UN tvrde da se ispostavlja da nasilje u Mjanmaru predstavlja etničko čišćenje. Vojna operacija je usledila nakon što su ekstremisti iz redova Rohinđa 25. avgusta napali ispostave bezbednosnih snaga. Vojska negira optužbe za nasilje nad Rohinđama.

Papa je već govorio o Rohinđama u Vatikanu i tom prilikom ih nazvao „našim Rohinđa sestrama i braćom“. Papa će odsesti kod kardinala Čarlsa Maung Boa, nadbiskupa Janguna, koji je savetovao rimokatoličkog poglavara da ne koristi reč „Rohinđa“. „Zamolili smo ga da se bar uzdrži od upotrebe reči Rohinđa, jer se ta reč veoma prezire i ne prihvata je ni vojska, ni Vlada, ni narod Mjanmara“, rekao je nedavno Bo. Portparol Vatikana Greg Burke je rekao da je papa ovaj savet shvatio ozbiljno, ali je dodao: „Na ovom putu ćemo zajedno otkriti… nije to zabranjena reč.“

Mjanmar ima 51 milion stanovnika, od kojih je 650.000 katoličke veroispovesti. Očekuje se da oko 150.000 katolika otputuje u Jangun i pozdravi papu. Jedan od katolika koji su dočekali papu na aerodromu, a koji je zatražio anonimnost, rekao je da se nada da se papa Franja neće umešati u krizu u zemlji. „On nije političar. On ne dolazi ovde da bi se fizički umešao u ovu stvar… U ovom trenutku pokušavamo da izgradimo našu demokratsku zemlju. Ne sme da se vrši toliki pritisak na nas. Nije pošteno“, rekao je on, preneo je Gardijan.

Radž Robin, jedan drugi katolik koji je takođe došao da pozdravi papu, a koji se vratio iz posete Indiji, rekao je da se ovo pitanje ne sme ignorisati. „Mislim da treba da govori o tome jer je lider katolika, kao i zato što ima izvesni moralni status. Nadam se da će govoriti o tome. Doneće nam mir“, rekao je Robin.

Vatikan i Mjanmar su uspostavili diplomatske veze u maju tokom posete Aung San Su Ći, dobitnice Nobelove nagrade čija je reputacija na globalnoj sceni uprljana nasiljem nad Rohinđama.

Nakon posete Mjanmaru, papa Franja će otputovati u Bangladeš, gde će se sastati s Rohinđa izbeglicama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari