Pljevlja nisu dobila dozvolu za gradnju gradske toplane 1

Ministarstvo održivog razvoja i turizma odbilo je zahtjev opštine Pljevlja za izdavanje građevinske dozvole za gradnju gradske toplane.

Bilo je planirano da gradnja toplane u industrijskoj zoni u naselju Radosavac počne ove godine, što se očigledno neće desiti. Lokalne vlasti u Pljevljima i ekolozi smatraju da samo nova toplana rešava problem zagađenja u ovoj opštini, najzagađenijoj u Crnoj Gori i među najzagađenijim na Balkanu.

U obrazloženju, Ministarstvo je navelo da se zahtjev odbija iz formalnih razloga, te da je rješenje konačno i da se protiv njega ne može podnijeti žalba, već samo tužba Upravnom sudu, u roku od 20 dana od prijema rješenja. Izgradnjom toplane, bila bi zatvorena postojeća kotlarnica u Skerlićevoj ulici u centru grada, koja je označena kao jedan od najvećih zagađivača vazduha.

Opština je zahtjev za izdavanje građevinske dozvolu Ministarstvu podnijela 27 avgusta. Nekoliko dana kasnije, Ministarstvo je utvrdilo da je zahtjev nepotpun i lokalnim vlastima dala rok od pet dana da dostavi neophodnu dokumentaciju. Opštini je na njen zahtjev dodatno taj rok produžen,ali ni nakon isteka produženog roka lokalna uprava nije dostavila traženu dokumentaciju, pa je Ministarstvo donijelo rješenje i odbilo zahtjev opštine.

Na zahtjev Ministarstva pljevaljska opština je nedavno morala da doradi glavni projekat, što je koštalo dodatnih 12 hiljada evra. Projekat za izgradnju gradske toplane u Pljevljima urađen je prošle godine, a ove je na snagu stupio novi Zakon o uređenju prostora i izgradnji objekata. U opštini, Vijestima nisu odgovorili zbog čega nisu upodobili projekat sa novim Zakonom prije nego što su podnijeli zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, već ih je na to moralo da upozori Ministarstvo.

Predsjednik opštine Pljevlja Mirko Đačić je na novembarskoj sjednici lokalnog parlamenta saopštio da „stvari idu u dobrom pravcu i da se mjenjaju u korist građana kada je u pitanju gradnja toplane“. „Vidjećete, kada je u pitanju priča o toplani i pored ranijeg opiranja ona ide u pravom pravcu“, kazao je Đačić na sjednici lokalnog parlamenta

Direkcija javnih radova nedavno je sa pljevaljskim preduzećem „Tim kompani“ potpisala ugovor o izgradnji gradske toplane vrijedan 3,59 miliona evra .Rok završetka radova je sedam mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao. Tender za izgradnju gradske toplane u Pljevljima raspisan je krajem prošle godine, a Direkcija javnih radova šest puta je odlagala rok za otvaranje ponuda. U Opštini Pljevlja su to pravdali velikom zainteresovanošću kompanija.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), na spisku 10 najzagađenijih gradova u Evropi pet je na Balkanu: Tuzla (BiH), Pljevlja (Crna Gora), Skoplje, Tetovo i Bitolja (Makedonija). SZO upozorava da se time nanosi velika šteta privredi i ljudima. Prema istraživanju SZO iz 2016, procjenjuje se da je 2010. zagađenje vazduha bilo uzrok smrti više od 37.000 ljudi na zapadnom Balkanu, koji ima 23 miliona stanovnika. To je, u odnosu na broj stanovnika, šest puta više nego u Francuskoj.

Nezadovoljstvo ekologa

Ekološko društvo „Breznica“ i Ekološki pokret „Ozon“ smatraju da je odbijanje zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju toplane u Pljevljima krunski dokaz manipulacije javnosti sa kratkoročnim i srednjoročnim mjerama, koje su usled „nedostatka političke volje i nesposobnosti da riješe alarmantni životni problem aerozagađenja u toj opštini, osmislili Vlada Crne Gore, konkretno resorno Ministarstvo održivog razvoja i turizma“i lokalna uprava. „Umjesto da prihvate konkretan predlog naših organizacija i građanima Pljevalja koji žive u urbanom jezgru i koriste usluge postojećih toplana, a čije je zdravlje ugroženo tokom sezone grijanja, subvencionišu prelazak na, sa ekološkog akspekta, najprihvatljiviji izvor, a to je u konkretnom slučaju električna energija“, Ministarstvo i lokalna uprava su, koristeći kredibilitet Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, još jednom pokušali „zamazati oči“ javnosti i neutralizovati nagomilano nezadovoljstvo građana Pljevalja, izazvano trendom porasta malignih i kardiovaskularnih oboljenja, odlaskom mladih iz rodnog kraja i ugroženom životnom sredinom“, piše u saopštenju koje potpisuju Milorad Mitrović i Aleksandar Perović ispred ova dva udruženja.

„Ono što bi bio moralni čin bile bi ostavke najodgovornijih za ovaj neuspjeh i tu ne mislimo na službenike koji su vodili prepiske, već na čelnike lokalne uprave i Vlade koji su prošle godine uoči i nakon lokalnih izbora uvjeravali građane da će kratkoročne i srednjoročne mjere dati rezultat već ove godine“, dodaje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari