Posle izlaska u kafiće "svi pozitivni" 1Foto: EPA-EFE/ LARRY W. SMITH

Posle prvog upozorenja svi koji budu odbijali da nose zaštitne maske u američkoj državi Teksas biće novčano kažnjeni sa 250 dolara, stoji u odluci vlasti.

Iako, kako je kazao teksaški guverner Greg Abot, niko neće biti hapšen zbog kršenja ove naredbe, „kovid 19 ne odlazi i činjenica je da je situacija sve gora“. Abot je istakao da će „nošenje maski pomoći da Teksas ostane otvoren za poslovanje“.

Upozoravajući da su odeljenja intenzivne nege u bolnicama skoro popunjena, Abot je dodao: „Sada smo dostigli tačku gde se virus tako brzo širi, da postoji malo mogućnosti za grešku“.

Naredba uključuje niz izuzeća – decu do 10 godina starosti, one koji imaju medicinsku sliku koja ih sprečava da nose masku, ljude koji jedu ili piju i one koji vežbaju napolju. Teksas je jedna od 21 države u SAD gde je nošenje maski obavezno.

Iako se potez pozdravlja, demokrate Teksasa smatraju da je odluka Abota „isuviše slaba mera i isuviše zakasnela“.

Direktiva obaveznog nošenje maski primenjivaće se u svih 254 okruga Teksasa, naročito u onim sa više od 20 potvrđenih slučajeva zaraze.

Teksas je u sredu zabeležio crni bilans – broj novozaraženih za 24 sata bio je čak 8.000 što je za 2.400 više nego pre dve nedelje.

Prema anketi građana sa ulica, mahom su svi saglasni da su restriktivne mere koje su bile na snazi naglo popuštene što je, kako misle, uzrok velikog skoka broja novozaraženih.

Rakel Mun (23) iz Hjustona navodi da su njeni prijatelji odmah po otvaranju posećivali hjustonske kafiće i barove i sada su svi pozitivni, prenosi Bi-Bi-Si.

Dženesis Velbuena (26) ističe da je republikanka, ali da predsednik Donald Tramp ne bi trebalo da uvodi pravila ako ih sam ne poštuje.

Teksas je jedna od država SAD koja je među prvim olabavila mere koje su imale za cilj da spreče širenje zaraze.

Abot je već 30. aprila ukinuo meru o obaveznom boravku kući, dok su sve kompanije početkom juna počele da rade sa 50 odsto kapaciteta.

Kako je broj novozaraženih počeo da raste, Abot je od prošle nedelje počeo da vraća neke od starih mera – opet su zatvoreni svi kafići i smanjen rad kapaciteta restorana sa 75 na 50 odsto.

U početku se takođe opirao preporukama o nošenju maski i čak je službenicima zabranjivao da pokrivaju lice.

Porast broja novozaraženih beleži se u 40 od 50 američkih država, piše agencija AP.

Takođe, kako se navodi, ovaj skok novoobolelih ne može se pripisati isključivo povećanom broju testiranja.

Nedavna ponovna otvaranja privrede podstakla su otvaranje novih radnih mesta rekordnim tempom od 4,8 miliona u junu, podaci su američkog Ministarstva rada, ali stopa zaposlenosti ostaje 14,7 miliona radnih mesta ispod nivoa pre pandemije.

Prvi put Florida je u četvrtak zabeležila 10.000 novozaraženih na dnevnom nivou, što je više nego i u jednoj evropskoj zemlji na vrhuncu pandemije, prenosi agencija Rojters.

Guvernerka Alabame Kej Alvi produžila je važenje vanrednih zdravstvenih mera za 90 dana, tačnije do 9. septembra.

Ovog vikenda u Americi, kada se obeležava Dan nezavisnosti, neće biti uobičajenih svečanosti – otkazan je vatromet u mnogim delovima zemlje, a neke plaže duž obale su zatvorene.

Ukupan broj potvrđenih slučajeva na nivou cele zemlje je 2,7 miliona, a od početka pandemije preminulo je 128.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari