Primite nazad svojih 800 džihadista 1Foto: EPA-EFE/ MICHAEL REYNOLDS

Predsednik SAD Donald Tramp je poručio Evropskoj uniji da mora da primi svojih 800 boraca iz redova Islamske države (Isis), koji su zarobljeni u Siriji uz podršku američkih snaga, i izvede ih pred sud.

Njegova izjava je usledila pošto se priprema da proglasi kraj kalifata na severozapadu Sirije nakon preuzimanja i poslednjeg grada koji je bio u rukama Isis.

Pojedine države-članice EU, naročito Francuska, saopštile su da se pripremaju da prime nazad svoje bivše džihadiste, ali je Ujedinjeno Kraljevstvo pokazalo veći otpor – London je saopštio da se borci koji su u rukama saveznika sirijskih Kurda mogu vratiti samo ako traže pomoć Konzulata u Turskoj. Britanska vlada kaže da je u dilemi, naročito kada je reč o suprugama i deci britanskih boraca, te da se suočava sa izazovom koji se tiče toga da li da sudski goni borce ili da ih spreči da izvode terorističke napade na njenom tlu.

„SAD mole Britaniju, Francusku, Nemačku i druge evropske saveznike da prime nazad više od 800 boraca Isisa koje smo zarobili i izvedu ih pred sud. Kalifat samo što nije pao. Alternativa nije dobra, pošto se ogleda u tome da ćemo biti prinuđeni da ih pustimo. SAD ne žele da gledaju kako ovi borci Isisa prožimaju Evropu, gde se očekuje da odu. Toliko toga činimo i toliko mnogo trošimo – vreme je da drugi istupe i rade posao za koji jesu sposobni“, napisao je Tramp na Tviteru.

Diplomate koje su se okupile proteklog vikenda na konferenciji za bezbednost u Minhenu, što je bio veliki samit zvaničnika i političkih odlučilaca, više puta su upozorili da preuzimanje teritorije koja je bila u rukama Isisa ne znači kraj opasnosti od ideologije i terorizma Isisa. Oni su ukazali na način na koji se snage Isisa već ponovo okupljaju u Iraku, posebno u Mosulu.

Trampova izjava, piše Gardijan, maskira žestoku debatu koja se vodi na transatlantskom nivou između političara i vojske u vezi s tim kako upravljati njegovom unilateralnom odlukom da povuče dve hiljade vojnika sa severozapada Sirije. Američka vojska i arapske države vrše pritisak na Trampovu administraciju da odloži tu inicijativu i da više vremena za postizanje sporazuma o tome kako zaštiti pretežno kurdske Sirijske demokratske snage (SDF) od potencijalnog napada Turske čim se američke snage povuku. Ministar odbrane Turske Hulusi Akar se sastao sa svojim američkim kolegom Patrikom Šanahanom na marginama konferencije u Minhenu da bi progurao svoj plan da Turska uspostavi zonu bezbednosti, rekavši da se Kurdi u SDF ne razlikuju od Kurda u Radničkoj partiji Kurdistana (PKK) koja vodi separatistički teroristički rat u Turskoj. Kurdsko rukovodstvo se tome protivi, strahujući da će to dovesti ili do masakra ili do raseljavanja Kurda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari