Profesor Univerziteta u Saseksu: Putinov pritisak mogao bi izazvati novu energetsku krizu 1EPA-EFE/MEKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Dok su cene gasa dostigle rekordne vrednosti na globalnoj sceni zbog rata koji je pokrenuo ruski predsednik Vladimir Putin, nacije širom kontinenta se bore da se distanciraju od ruskih fosilnih goriva kako bi oslabile čvrstu kontrolu Moskve nad tržištem energije.

Ali ekspert profesor Pol Dorfman rekao je za Ekpes.co.uk da bi Putinov nuklearni pritisak na Evropu mogao da izazove novu energetsku krizu, pošto Kremlj dominira snabdevanjem nuklearnog goriva, potencijalno izazivajući još jednu krizu cena, prenosi N1 Zagreb.

Iako su kreatori politike širom Evrope tvrdili da nuklearne elektrane mogu povećati domaće zalihe energije, nisu spomenuli da je ovim elektranama potreban uranijum kao gorivo.

Ovo je srž problema, pošto Rusija i susedni Kazahstan isporučuju 42 post-urana za sve reaktore u svetu. U poređenju sa gasnom krizom, statistika izgleda prilično slično.

Na primer, EU je pre rata dobijala oko 40 odsto svog gasa iz Rusije. Nakon što je Putin prekinuo snabdevanje, cene su takođe naglo porasle u Britaniji, uprkos tome što Velika Britanija dobija samo četiri odsto svog gasa iz Rusije. Ovo je zbog integrisane prirode tržišta gasa.

Pošto se EU oslanja na Rusiju za 20 odsto svojih snabdevanja uranijumskim gorivom, ako Rusija odluči da ograniči isporuke uranijuma, to bi moglo da izazove isti problem kao u slučaju gasa i izazove novu energetsku krizu.

Profesor Pol Dorfman, saradnik u Jedinici za istraživanje naučne politike (SPRU) na Univerzitetu u Saseksu, rekao je za Ekpress.co.uk da je ruska invazija preokrenula nuklearnu industriju naglavačke. „Putin, Rusija i Kazahstan pod ruskom kontrolom snabdevaju 42 odsto celokupnog uranijuma u ​​svim reaktorima u svetu.

Britanija isporučuje uranijum iz Australije i Kanade. Međutim, iako možda neće doći do nestašice nuklearnog goriva u slučaju prekida isporuke iz Rusije, to bi takođe moglo dovesti do skoka cene struje u Britaniji, upozorava profesor.

„Po mom mišljenju, to bi svakako imalo značajan uticaj na cene struje u Velikoj Britaniji, jer živimo u tržišnom svetu“, kaže Dorfman, dodajući da su u tom pogledu tržišta nuklearnog i gasa slična.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari