Abazović: Ugovor sa SPC nije važan, nije žurba da se potpiše 1Foto: portalanalitika.me

Za premijera Dritana Abazovića temeljni ugovor sa SPC nije ništa drugo nego akt na osnovu kojeg crkva SPC ako se krstite može da vam izda krštenicu.

Tako je pojasnio na današnjoj sednici vlade Crne Gore koja je počela sa sat i 40 minuta zakašnjena kad se došlo do 17.tačke dnevnog reda koja nosi naziv „Regulisanje odnosa sa vjerskim zajednicama – predlog ugovora“. Premijer je kazao da ugovoru „ne bi dao poseban tretman niti ovoj temi te da će biti stavljen ad akta“.

“Cilj je da idemo dalje nije nikakav žurba možemo za dva, pet meseci i kasnije ovo da regulišemo. Verske zajednice funkcionišu i bez ugovora.

Cilj je da fokus bude životni standard, to je ono što je svima važno” ono što je svima važno.

Tvrdio je da ne postoji ugovor koji je iznad zakona i iznad ustava bilo da se radi o religijskim zajednicama, ekonomskom ugovoru bilo čemu, postoji ustav, zakon pa onda pravni kati i ugovori nižeg reda.

Najveća dilema, kako je rekao, bila je vezana za stavove 3 i 4 u preambuli ugovora. On je rekao da je nekima bio sporan i član 2, vezan za javno-pravna ovlašćenja. Bilo je, dodao je, dileme i u vezi člana 11. Svaki član ugovora, kazao je, treba demistifikovati. Kako je kazao, želi da se Crna Gora pomiri.

Kritike koje su proteklih dana digle galamu oko ugovora sa SPC su potpuno besmislene, jer kako kaže, “odgovorno tvrdim da Temeljni ugovor nije među top temama građana”, koje zanima najvise životni standard povećanje cena. Svi priželjkuju političku stabilnost.

Troje ministara i dalje nisu na sednici – Maša Vlaović, Jovana Marović i Maraš Dukaj već su poslali svoje sekretare.

O temeljnom ugovoru ministar pravde Marko Kovač kazao je da je ugovor sa SPC tehnička stvar te da država ima nameru da sa svim verskim zajednicama uspostavi odnose. Kazao je i da proteklih dana nije čuo nijednu pravnu kritiku već samo političke komentare na pravni deo teksta.

Sve kritike upućene na račun ugovora za Kovača, koji je kadar SNP partije kojoj je temeljni ugovoro u glavnom fokusu, su van konteksta. Tvrdi da je Ugovor u potpunosti sa ustavom i zakonom te da ne može imati supremaciju.

„Smatramo da je ova verzija teksta u najvećem dijelu u saglasju i sa ostalim ugovorima koje je Crna Gora potpisala sa verskim zajednicama. Mi smo napravili analizu. Preko 95 odsto je identično ili slično sa tim ugovorima“, kazao je on, dodajući da ni u čemu nije povređen javni interes.

Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Raško Konjević odgovorio je Kovaču na primedbu da nije čuo nije pravni argument protiv ugovora. Konjeviće je kazao da Vlada, s obzirom na to da je manjinska, treba da bude osetljivija na kritiku, podsetivši Abazovića da je i sam tokom ranijih tačaka kazao da je civilni sektor uvek u pravu.

„Ministar pravde kaže da nije čuo u javnosti nijednu primedbu, a ja ću ga podsetiti na analizu Akcije za ljudska prava“, rekao je on, čitajući potom niz delova teksta koji je pre dva dana objavila pomenuta NVO.  “Sve kritike koje možemo da čujemo, treba da budu proverene od onih ljudi koji poznaju materiju bolje…

Konjević je potom govorio o razlikama u odnosu na ugovore sa Islamskom zajednicom i Svetom stolicom, dodajući da se Vlada Crne Gore, u Ugovoru sa SPC, neovlašćeno pozvala na kanonsko pravo.

„U ovom slučaju se mi pozivamo na nešto što nije propratni dio ovog materijala. Naša obaveza nije da znamo šta je kanonsko pravo, a još manje da znamo odredbe Ustava SPC, a još manje da se pozivamo na njega“, konstatovao je on.

Na početku sednice vlade Abazović je kazao da evropske integracije ostaju prioritet Vlade.

„Ako nađemo zajednički jezik unutar političkog establišmenta za tri najvažnije odluke možemo se nadati dobrim rezultatima u evropskim integracija“, rekao je Abazović.

On je dodao da je u tom kontekstu bio i jutarnji sastanak kod predsednice Skupštine Danijele Đurović. Prva tačka dnevnog reda je i bila Usmena informacija o realizaciji aktivnosti iz procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari