Visoki predstavnik svedočio pred Komitetom parlamenta Britanije: Zašto Kristijan Šmit nije vratio orden koji deli sa zločincima? 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit svedočio je u ponedeljak pred Komitetom za inostrane poslove parlamenta Velike Britanije.

Parlamentarci su tom prilikom pozvali Šmita da vrati Orden Ante Starčevića koji deli i sa ratnim zločincima poput Daria Kordića.

Na pitanje o o ruskom uticaju u BiH i činjenici da neke stranke poput SNSD i HDZ gaje simpatije prema Putinovom režimu Šmit je kazao da je
SNSD pokazala dosta simpatija prema Rusiji i Putinu.

„Videli smo da u Srbiji postoje kao neki centri za regrutaciju. Jasno sam rekao da će se međunarodna zajednica uključiti ako neko pokuša regrutovati mlade u BiH“.

A šta je sa HDZ-om BiH? Ozbiljne su optužbe da ste ih favorizovali poslednjim izmenama Izbornog zakona BiH? Dobili ste od Hrvatske Orden Ante Starčevića koji je dodeljivan i ratnim zločincima?

„Orden sam dobio pre više godina, pre nego što sam postao visoki predstavnik. Ne vidim ništa tu sporno. To nema nikave veze sa mojom odlukom. Neki su pravili političku kapanju na tome. HDZ je dominantan u Klubu Hrvata, kao i ranije. Isto je i sa SNSD-om. Tu je i SDA. Iskreno ne vidim kako sam dao prednost bilo kome“.

Na pitanje hoće li vratiti sporni oreden tvrdio je da ga je dobio 2012. kao član njemačke vlade iako je evidentirano u javnosti da je to ipak bilo 2021. godine čime se i sam hvalio na svom Fejsbuk profilu.

„Ja nisam uzeo tu nagradu, ako vas interesuju detalji. Stekao sam veliko iskustvo u BiH i jasno mi je što se stvari dešavaju kako se dešavaju. Moja stranka je članica Evropske narodne stranke, kao što su HDZ i SDA. Ne razumem argumente na koje se pozivate“.

Na konstataciju članova Odbora za inostrane poslove parlamenta Britanije da postoji bojazan što se Hrvatska hvalila da je uticala na izmene izbornog zakona u drugoj zemlji Šmit je kazao da može garantovati da je to samo njegova odluka.


„Sutra idem u Beograd, ja razgovaram sa svim državama u ovom regionu. Oni što sumnjaju u moju reputaciju i ugled rekao bih da to nije lepo. Ni Hrvatska niti Srbija ne ruše teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine“, naveo je Šmit.

Kazao je da ovako kako je ove godine održana proslava 9. januara neustavnog Dana RS „koja se fokusirala na demonstraciju srpskog identiteta“, neće se, kaže, moći održati naredne godine.

„Republika Srpska je multietnički entitet, a proslava 9. januara se odnosi na datum povezan s osuđenim ratnim zločincem Radovanom Karadžićem, kazao je visoki predstavnik Kristijan Šmit na ispitivanju Odbora za spoljne poslove pri britanskom parlamentu.
 
Na pitanje predsjednice Odbora Alicia Kearns o tome da li će pojedinci koji su organizovali proslavu odgovarati i da li će visoki predstavnik upotrijebiti Bonske ovlasti da to spriječi, Schmidt je rekao da ta opcija nije isključena.

„Nekada bih voleo da budem kao Pedi Ešdaun. On je imao drugačije okruženje. Takvo okruženje je imalo veće prisustvo SFOR-a i međunarodnih policijskih snaga. Nije isključena opcija upotrebe Bonskih ovlasti za sankcionisanje pojedinaca. Želeo bih da se zahvalim vladi Velike Britanije na sankcijama. Republika Srpska je finansijski uslovljena i potrebna joj je novčana pomoć“.

Ališa Kerns koja je na čelu Komiteta za spoljne poslove britanskog parlamenta u ime Odbora je iskazala potrebu da se uklone zvaničnici koji organizuju proslave takve vrste „tako blizu Sarajeva“ i upitala je Šmita o intenzitetu ruskog uticaja na zemlju.

„Prema informacijama koje ja imam, uticaj Rusije nije toliko prisutan. Videli smo da je taj uticaj u Srbiji puno veći, s obzirom da je dokazano da grupa Vagner pokušava regrutovati borce za rat u Ukrajini. Nismo vidjeli nikakav uticaj ove grupe u BiH, ali postoji mogućnost da Rusija priprema teren za povećanje svog uticaja u ovoj državi“, kazao je on.

Kerns je izrazila zabrinutost zbog pojave pripadnika Moto kluba Noćni vukovi na ulicama Republike Srpske, kao i nedavne dodele ordena ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, istaknuvši da nema sumnje da je Milorad Dodik „Putinov igrač“.

Šmit je kazao da je za borbu protiv ruskog uticaja potrebna saradnja lokalnih političara, ali i podrška Velike Britanije, EU i SAD-a. 

Upitan o tome koliko uticaja imaju susedne zemlje Srbija i Hrvatska na unutrašnja pitanja BiH, Šmit je kazao da postoji prevelik uticaj.

„To je posebno evidentno s nedavnim komentarima hrvatskog predsednika Zorana Milanovića o uslovljavanju ulaska Švedske i Finske u NATO ako se donese izborni zakon u BiH“, napomenuo je Šmit. 

Na upit o tome da li će vratiti orden Reda Ante Starčevića, koji je Hrvatska ranije dodelila dvojici presuđenih ratnih zločinaca Dariu Kordiću i Jadranku Prliću, Šmit je kazao da se to desilo davno i da ga nije prihvatio dok je bio član nemačkog parlamenta. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari