Zašto su Hrvati pojurili po kovanicu od 25 kuna s motivom Pelješkog mosta i kakvi su izgledi da zarade na njima 1Kuna, Pelješki most Izvor: HNB

Jedni prebacuju kune iz kućnih trezora da bi ih lakše pretvorili u evre, jer svi znamo, uskoro će se Hrvatska pozdraviti sa domaćom valutom kunom, a drugi satima čekaju u redovima ispred banaka da bi kupili – kune.

Čekaju u redovima za kovanice od 25 kuna s motivom Pelješkog mosta, zbog sentimentalnih razloga jer žele imati poslednju kovanicu kune ili je žele nekome pokloniti, a među njima ima kolekcionara, ali i onih kojima dok čekaju rade kalkulatori u glavi, obračunavajući moguću dobit na 50 kovanica, koliko najviše može kupiti jedna osoba, piše Slobodna Dalmacija, a prenosi jutarnji.hr.

Samo je dan prošao od početka prodaje, a kovanice su se već našle u oglasima i na aukcijskim stranicama.

Nudile su se po 100, 200, 500 i više kuna. To je baš za rubriku verovali ili ne, domaći svet ceni kunu kad na njoj može zaraditi i najvoljenija je onda kada je jasno da odlazi u istoiju.

Slobodna Dalmacija je pitali Damira Kovača, predsednika Hrvatskog numizmatičkog društva, o razlozima koji su građane privukli u redove i zamolila za procenu buduće vrednosti kovanica.

„Prvi razlog velikog interesa je to što se radi o poslednjoj kovanici kune i poslednjoj koju kuje Novčani zavod, drugi je razlog da je izdata u malom tiražu, a treći je interesantan i atraktivan: teško je reći koliko bi za 10 godina mogla vrediti ta kovanica, sada se kovanice nominalne vrednosti od 25 kuna prodaju i za 200 kuna. Ipak ih ima 30 hiljada, a ima kovanica koje su rađene u 100 ili u hiljadu komada. Nisu ni od materijala neke vrednosti i ne verujem da će cena puno otići naviše“, kaže Kovač.

Hrvatska narodna banka je obeležila otvaranje Pelješkog mosta izdavanjem prigodnih kovanica od 25 kuna koje su „planule“.

HNB je objavila početak prodaje 26. jula, a već sutradan je objavila da zbog velikog interesa građana kovanicu više nije moguće nabaviti na prodajnom mestu Hrvatske narodne banke, niti je naručiti putem e-pošte.

Poručili su da će preostalih 6.000 kovanica građani moći kupiti od 8. avgusta u poslovnicama Zagrebačke, Privredne, Raiffeisenbank i Partner banke.

Nakon čekanja u redovima, ponuda na oglasima i aukcijama jača, pa se na popularnom internet glasniku nude od 40 pa do 700 kuna.

Na stranici aukcija.hr je 11 aktivnih ponuda i uglavnom se nudi jedna ili dve kovanice s Pelješkim mostom, a u jednoj je najviša postignuta cena za sada 500 kuna.

Završeno je 148 aukcijskih ponuda i kovanice s Pelješkim mostom su uglavnom prodavane za 200 kuna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari