Rekordna inflacija glavni problem demokrata pred jesenje izbore za Kongres 1Foto: EPA-EFE/YURI GRIPAS / POOL

Manje od trećine Amerikanaca odobrava ekonomsku politiku predsednika Džoa Bajdena, a ogromna većina priznaje da su „uznemireni“ ili „zabrinuti“ zbog rastuće inflacije, pokazuje istraživanje čije je rezultate objavio Njujork post.

Čak 94 odsto ispitanika je u anketi odgovorilo da su zabrinuti zbog skoka cena dok se inflacija penje na 40-godišnji maksimum pod Bajdenom, 46. predsednikom SAD, pokazuje ovo istraživanje ABC njuza i Vašington posta, sprovedeno prošle nedelje. Inflacija u SAD u martu je dostigla 8,5 odsto, i najviša je od 1981.godine. Prosečna inflacija u SAD iznosi oko tri odsto. Zbog ovolike inflacije Centralna banka je povećala kamatne stope za pola odsto.

Kao rezultat ovakvog učinka, “mršavih” 28 odsto „odobrava“ Bajdenov učinak kada je u pitanju ekonomija. Ovi rezultati ne idu na ruku demokratama pred izbore za Kongres, koji će biti u novembru na sredini Bajdenovog predsedničkog mandata. Izbori su zakazani za 8.novembar, a Amerikanci će birati svih 435 članova Predstavničkog doma i 35 od ukupno 100 u Senatu. Nazivaju se i međuizbori zato što obično “padaju” na polovini četvorogodišnjeg mandata predsednika i dobar su pokazatelj zadovoljstva američkih glasača i nagoveštaj mogućih promena u Beloj kući.

Da bi republikanci bolje upravljali ekonomijom smatra 50 odsto ispitanika, dok nešto više od 30 odsto veruje demokratama. Anketa je takođe otkrila da 40- 42 odsto Amerikanaca odobrava Bajdenov rad, a 52 odsto ne odobrava. Slične rezultate pokazuje i anketa koju je nedavno objavio CNN. Anketa CNN, sprovedena od 28. aprila do 1. maja, pokazala je da većina Amerikanaca misli da je Bajdenova politika naštetila ekonomiji, dok osam od 10 kaže da vlada ne čini dovoljno u borbi protiv inflacije.

Anketa CNN-a kaže da samo 23 odsto Amerikanaca ocenjuje ekonomske uslove čak i donekle dobrima, u odnosu na 37 odsto u decembru. Poslednji put kada je percepcija javnosti o ekonomiji bila ovako loša u anketama CNN-a, bilo je novembra 2011. Samo 34 odsto odobrava Bajdenovo upravljanje ekonomijom. A njegov rejting odobravanja pomoći srednjoj klasi, 36 odsto, poražavajući je za predsednika koji je to pitanje postavio kao temelj svoje političke karijere, podseća američka TV. Oko 94 odsto ispitanika naklonjenih republikancima ocenjuje ekonomske uslove kao loše, ali to misli i čak 81 odsto nezavisnih i 54 odsto demokrata.

Amerikanci su pozitivniji prema sopstvenim finansijama nego o nacionalnoj ekonomskoj situaciji, pri čemu 53 odsto kaže da su zadovoljni svojom ličnom finansijskom situacijom. Predsednik Džo Bajden i njegova administracija se čini opasno blizu nepovratnog gubitka poverenja javnosti u njegovu sposobnost da obezbedi prosperitet i finansijsku sigurnost dok teški ekonomski izazovi prerastu u ogromne političke obaveze, zaključuju CNN, dodajući da je rezultat istraživanja “politička katastrofa koja se nazire za demokrate” na međuizborima za Kongres koji su uvek izazov za svakog predsednika u prvom mandatu.

Ekonomski savetnik Bele kuće Džared Bernštajn priznao je za CNN da neka domaćinstva zbog inflacije preživljavaju “ekstremnu nelagodnost”, ali da su druga u boljoj poziciji zbog jakog tržišta rada. “Tako da mislim da morate biti nijansiraniji kada pokušavate da procenite ekonomiju… Činimo sve što možemo da pokušamo da ublažimo ove inflatorne pritiske“, rekao je Bernštajn.

Bela kuća dobila novu portparolku
Džo Bajden je imenovao svog novu sekretarku za medije, nakon što je objavljeno da će Džen Psaki napustiti administraciju. Psaki bi trebalo da postane voditeljka na MSNBC televiziji, a u Beloj kući će je zameniti Karin Žan Pjer, njena trenutna glavna zamenica. Pjer je bila šefica kabineta Kamale Haris tokom kampanje 2020. i prva je Afroamerikanka i gej osoba u toj ulozi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari