RSE: Pobeda Čaputove budi nade u promenu populističkog trenda u centralnoj Evropi 1Zuzana Čaputova Foto: Beta/AP/Petr David Josek

Pobedom Zuzane Čaputove na predsedničkim izborima Slovačka je dobila prvu ženu na čelu države i proevropsku liderku, dok su u centralnoevropskoj politici kojom dominiraju populističke snage pobuđene nade u promenu trenda, ocene su svetskih medijia koje danas prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Njujork tajms (The New York Times) ocenjuje da je 45-godišnja aktivistkinje bez političkog iskustva u drugom krugu pobedila karijernog diplomatu, potpredsednika Evropske komisije i kandidata vladajuće partije Smer – Socijalna demokratija Maroša Šefčoviča na talasu nezadovoljstva rasprostranjenom korupcijom.

Uticajni američkiu list dodaje da je njena pobeda dala nadu opozicionim partijama širom regiona da bi plima mogla početi da se okreće protiv nacionalističkih i populističkih pokreta koji drže vlast poslednjih godina.

Nasuprot trendu u kojem populisti ostvaruju dobitke širom Evrope, u Slovačkoj je pobedila proevropska kandidatkinja, piše Rojters (Reuters) i ukazuje da je ona postala poznata po borbi protiv ilegalne deponije, u slučaju u koji je umešan i jedan od petoro optuženih za ubistvo slovačkog istraživačkog novinara Jana Kucijaka, biznismen Marian Kočner, koji je postao simbol nekažnjivosti posle više od decenije vladavine Smera.

Agencija dodaje da njena pobeda može i da zakomplikuje planove Roberta Fica da se povuče iz politike i postane predsednik Ustavnog suda jer kao šef države može da stavi veto na imenovanje novog predsednika Ustavnog suda.

Mada pobeda Čaputove prkosi trendu uspeha kritičara EU, sukob predsednice s Ficom, ocenjuje Rojters, mogao bi da gurne zemlju bliže evroskepticima i socijalno konzervativnim liderima u susednoj Madjarskoj i Poljskoj. Naznaka toga je, dodaje agencija, bila prošle nedelje kada se Smer, socijaldemokratska stranka s konzervativnim socijalnim stavovima, udružio sa strankama desnice, ekstremne desnice i populistima da spreči ratifikaciju evropskog sporazuma o borbi protiv nasilja nad ženama.

Agencija Blumberg (Bloomberg) podvlači da ubedljiva pobeda Čaputove predstavlja odbacivanje populističkih, evroskeptičnih politika koji su zahvatile većinu bivšeg komunističkog krila EU.

Slovačka se dugo smatrala jednom od najmanje problematičnih zemlja istočnog krila EU, ali je, ukazuje Blumberg, ubistvo novinara i njegove verenice razbilo imidž stabilnosti pod Smerom, koji je na talasu ekonomskog rasta neosporeno vladao veći deo decenije. Iako je Smer obećavao borbu protiv korupcije, zemlja je, prema indeksu percepcije korupcije Transparensi internešenala (Transparency Interntional), pala za sedam mesta, na 57. poziciju .

Briselski portal Politiko (Politico) piše da je pobeda Čaputove razlog za slavlje za proevropske i demokratske snage širom centralne i istočne Evrope, kao i u Briselu, dok je njen trijumf izvesno bio udarac populističkom i istaknutom antiimigranatskom predsedniku susedne Češke Milošu Zemanu koji je glasno podržavao Šefčoviča.

Forin polisi (Foreign Policy) novu slovačku predsednicu opisuje kao zvezdu u usponu centralnoevropske politike koju mnogi vide kao nekog ko je spreman i sposoban da se suoči s desničarskim alfa mužjacima poput madjarskog premijera Viktora Orbana.

Čaputova sama nastoji da smanji očekivanja da će moći bitno da utiče na politiku, pošto slovački predsednik nema velika ovlašćenja, ali je za Forin polisi rekla da se neće plašiti da raspravlja o svojim vrednostima, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari