Rusija i Sirija optužuju Izrael za napad 1Foto:FoNet/AP (arhivska fotografija)

Ruska i sirijska vojska tvrde da su izraelski avioni bombardovali vazdušnu bazu sirijskog režima koja se nalazi istočno od grada Homs.

Ruska vojska je saopštila da su dva izraelska aviona F-15 izvela napade iz libanskog vazdušnog prostora, te da su sirijski sistemi protivvazdušne odbrane oborili pet od osam ispaljenih projektila. Kada je upitan o ruskoj izjavi, portparol izraelske vojske je rekao da nema komentar.

Sirijska državna televizija je prenela vest o glasnim eksplozijama u blizini vazdušne stanice T-4 u pustinji istočno od Homsa danas u ranim jutarnjim satima. Prvobitno je televizija javila da su napad „najverovatnije“ izveli Amerikanci, što je Pentagon negirao. Na video-snimku koji se pojavio na društvenim mrežama u Libanu vide se avioni ili projektili koji lete nisko iznad zemlje, na putu ka Siriji. Prema prvim podacima, najmanje 14 ljudi je poginulo, od kojih su većina Iranci ili članovi grupa koje imaju iransku podršku.

Stanicu T-4, poznatu i pod imenom Tijas, na pola puta između Homsa i ruševina Palmire, koristilo je rusko vazduhoplovstvo, ali za sada nije poznato da li su se u vreme napada u bazi nalazili ruski avioni. Zabrinut zbog toga što su na granici zemlje stalno stacionirani vojnici koje podržava Iran, Izrael je i ranije izvodio napade u Siriji, uglavnom uz prećutnu, a ne eksplicitnu podršku Sjedinjenih Država. Prethodno su zabeleženi vazdušni napadi protiv baze T-4 u februaru, uz tvrdnje da je iranski dron lansiran iz te vazdušne stanice ka Izraelu.

Izrael je uznemiren zbog prošlonedeljne najave predsednika SAD Donalda Trampa da ima nameru da povuče američke vojnike iz Sirije. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu smatra da je umešanost SAD najbolja garancija da će biti obuzdan iranski uticaj u Siriji.

Iako su u savezništvu, visoki izraelski zvaničnici smatraju da je Trampova administracija haotična i nepouzdana, nesposobna da artikuliše svoju politiku u Siriji – piše Gardijan. Vojni zvaničnici veruju da su tromost unutar Stejt departmenta i Pentagona, gde vlada najsnažnija povezanost sa Izraelom, kao i nestalnost u Beloj kući, primorali Izrael da u Siriji sledi samo svoje sopstvene interese. Oni insistiraju na tome da im cilj nije promena niti slabljenje režima, osim ako se to ne dogodi u okviru njihove osnovne namere da oslabe Iran.

Tramp je u nedelju izjavio da će sirijski režim i oni koji ga podržavaju platiti „visoku cenu“ zbog upotrebe hemijskog oružja tokom napada u kojem je u Dumi ubijeno 42 ljudi, ali Pentagon poriče da su snage SAD umešane u napade izvedene u ponedeljak. „Mi ćemo nastaviti pomno da pratimo situaciju i da podržavamo diplomatske napore da oni koji upotrebljavaju hemijsko oružje, u Siriji i bilo gde drugde, budu odgovorni za to“, rekao je portparol Pentagona.

Bela kuća je objavila snimak telefonskog razgovora između Trampa i Emanuela Makrona, u kojem su se američki i francuski predsednik „složili da će razmenjivati informacije o prirodi napada i obezbediti snažan zajednički odgovor“. Makron je rekao da, što se Francuske tiče, napadi hemijskim oružjem u Siriji znače prelazak „crvene linije“ i da će francuske snage izvršiti napad ukoliko se dokaže da je režim odgovoran. Ali francuska vojska poriče odgovornost za napad. Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je zakazao sastanak na kojem će se razgovarati o napadu hemijskim oružjem u Dumi.

Humanitarni radnici i lokalne medicinske službe su opisale „apokaliptične“ scene kojima su svedočili dok su se borili da spasu preživele nakon poslednjeg sirijskog napada. Mnogi od onih koji su poginuli su se skrivali u podrumu jedne zgrade koju je pogodio projektil. Slabo opremljeni lokalni doktori kažu da su pokušavali da spasu pacijente od gušenja dok im je na usta izlazila pena, a zenice bile proširene i oči spržene. Ovaj napad je samo poslednji u nizu tokom masovnog bombardovanja koje je počelo u petak uveče i trajalo do nedelje ujutro, kako bi lokalni pobunjenici i pripadnici opozicije bili primorani da napuste grad, koji su opkolile snage lojalne Bašaru el Asadu. U nedelju uveče je postignut dogovor između pobunjenika u Dumi i ruske vlade. Lokalni pregovarački odbor je saopštio da će borci iz pobunjeničke grupe Jaiš al Islam biti proterani u južnu Siriju, u područja koja kontroliše opozicija.

Civili koji žele da odu iz Dume mogu da napuste grad autobusima, koji su počeli da pristižu juče u ranim jutarnjim satima. Sporazum koji je postignut omogućava ruskoj vojnoj policiji ulazak u Dumu, kao garancija da režim neće goniti civile koji odluče da ostanu u svojim domovima umesto da budu nasilno raseljeni. Prema sporazumu, oni koji ostanu će imati rešen status kada je u pitanju sirijski režim i u narednih šest meseci ne mogu da budu pozvani na odsluženje obaveznog vojnog roka.

Lavrov: Upozoravali smo da se sprema incident

Ruska vojska je više puta upozoravala da se sprema ozbiljna provokacija kako bi Damask bio optužen za upotrebu hemijskog oružja, rekao je ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov, prenosi Sputnjik.

„Već smo komentarisali incident, i pre nego što se desio. Naša vojska koja se nalazi u Siriji, na terenu, upozoravala je više puta, isto kao i sirijska vlada, da se sprema ozbiljna provokacija koja ima za cilj da Damask opet bude optužen za upotrebu hemijskog oružja protiv civila“, rekao je Lavrov.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari