Ruski milijarder: Ovaj rat je rezultat Putinovog ludila i ne nameravam da živim u skloništu kao on 1Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Kada je Boris Mints, jedan od bogatih ruskih biznismena koji je govorio protiv ruske invazije na Ukrajinu i predsednika Vladimira Putina, upitan zašto većina njegovih bogatih prijatelja radije ćuti o ratu, on kaže: „Svi se plaše“.

Uprkos tome što se Kremlj obračunao sa otvorenim Putinovim kritičarima i proizvodi kontrolisane medijske sadržaje na ruskim kanalima vesti, 64-godišnji investitor Mints, koji odbija titulu ruskog oligarha, obogatio se kao šef investicione firme O1 Group, koja osnovao je 2003. i potom prodao 2018. godine, nedavno je govorio protiv Putina i rata u Ukrajini u intervjuu za Bi-Bi-Si.

„Nemam nameru da živim u skloništu, kao što to čini gospodin Putin“, objasnio je svoje razloge.

Istovremeno je napomenuo da „svaka osoba“ koja otvoreno kritikuje Putina u Rusiji „ima razloga da brine za ličnu bezbednost“, ali i da već ima iskustvo iz prve ruke o tome kako se Putin ponaša prema vlasnicima preduzeća kada ignorišu režimske pravila.

Mints je prvi put javno progovorio protiv Putinove politike 2014. nakon što je Krim pripojen Rusiji. Tada je njegova investiciona kompanija O1 grupa došla u sukob sa Centralnom bankom Rusije, a protiv njegove kompanije je pokrenuto više sudskih postupaka sa ciljem nanošenja štete u poslovanju.

„Kada počnu da se dešavaju ovakve stvari, to je jasan signal da se odmah napusti zemlja. Zato što se svaki biznismen u Rusiji, nezavisno od [Putina], smatra pretnjom za njega. Oni misle da bi potencijalno mogao da bude finansijer opozicije ili protesta. “, rekao je on.

Inače, Mints je 2017. godinu završio na Forbsovoj listi svetskih milijardera sa ukupnim bogatstvom od 1,3 milijarde dolara. Osim toga, njegovo ime se pojavilo i na takozvanoj „Putinovoj listi“. Ima 210 imena, od kojih se 114 navodi kao članovi vlade ili povezani sa njom, ili ključni privrednici Rusije.

Posle ruskog napada na Krim, kada je Mints prvi put izašao protiv Putina i započeo bitke protiv države, ubijen je Boris Njemcov, žestoki protivnik i kritičar Putina. Iako se njegovo ubistvo 2015. tretira kao političko ubistvo, Putin nikada nije priznao umešanost.

S druge strane, nisu svi tako hrabri. Dva najistaknutija ruska oligarha, Mihail Fridman i Oleg Deripaska, prestali su da direktno kritikuju Putina nakon ritualnog pozivanja na mir u Ukrajini.

Mints ne beži od toga da bude oštriji. On naziva rusku invaziju „najtragičnijim događajem u novijoj istoriji, ne samo u Ukrajini i Rusiji, već i globalno“, i upoređuje je sa invazijom Adolfa Hitlera na Poljsku 1939. godine.

„Ovaj rat je rezultat ludila i gladi za moći jedne osobe, Vladimira Putina, koju podržava njegov uži krug“, kaže on.

Istovremeno, Mints odbacuje titulu oligarha. On kaže da Rusija nije samo „naftno polje sa rudnikom aluminijuma“ i nisu svi tamošnji preduzetnici bliski Putinu. To je zemlja, dodaje, sa 140 miliona ljudi koji žive i imaju svoje potrebe kao i bilo gde u svetu.

„Nije svaki ruski biznismen pro-Putin, a nije ni svaki bogati ruski oligarh. U Rusiji, ovaj termin označava poslovnog lidera koji je povezan sa Putinom i čije najviše bogatstva, odnosno profita, dolazi od saradnje sa državom“, kaže on. .

Sada živi u Ujedinjenom Kraljevstvu i strastveni je kolekcionar umetničkih dela. Kako je rekao za Bi-Bi-Si, oseća se prijatno i misli da je tamo bezbedan, kao i njegova porodica. Nema ambicije ni planove da se vrati u Rusiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari