Severna Koreja oslobodila trojicu američkih zatvorenika 1Foto: EPA/ HOW HWEE YOUNG Arhiva

Američki državni sekretar Majk Pompeo otputovao je u iznenadnu posetu Severnoj Koreji, a jedan od ciljeva njegovog putovanja bio je oslobađanje trojice Amerikanaca koji su tamo zatvoreni.

Njegova poseta bi trebalo da „pripremi teren“ za istorijski susret severnokorejskog lidera Kim Džong Una i predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa. Pompeo je novinarima rekao da se nada da će finalizirati pripreme za razgovore (Kima i Trampa), koji će se najverovatnije fokusirati na denuklearizaciji.

Oslobađanje trojice američkih zatvorenika juče je na Tviteru potvrdio Tramp, a ovaj potez Severne Koreje se smatra za gest dobre volje pred njegov susret sa Kimom. Tramp je najavio da će pozdraviti trojicu Amerikanaca kada se vrate kući. Kim Hak Song, Toni Kim i Kim Don Čul su zatvoreni zbog navodnih „antidržavnih aktivnosti“ i poslati u radne kampove.

„Zadovoljstvo mi je da vas obavestim da je državni sekretar Majk Pompeo u avionu na putu iz Severne Koreje ka kući, gde se vraća zajedno sa trojicom divnih ljudi čijem se povratku svi raduju“, napisao je Tramp na Tviteru i dodao da su oni „u dobrom zdravstvenom stanju“. Jedan od njih je zatvoren 2015, a dvojica su u bili zatvoru nešto više do godinu dana. Njihovo zatvaranje je naišlo na brojne osude i smatra se za politički potez i zloupotrebu ljudskih prava. Severna Koreja je tokom istorije više puta koristila strane zarobljenike kao prednost u diplomatskim pregovorima. Poslednji Amerikanac koji je pušten na slobodu – Oto Varmbir – oslobođen je prošle godine, ali je bio smrtno bolestan i preminuo je ubrzo nakon povratka kući.

Ovo je Pompeova druga poseta Pjongjangu od kako je najavljen susret Trampa i Kima. On je izjavio da je prilikom prethodnog susreta u aprilu ostvaren „dobar odnos“, a ta je poseta bila kontakt na najvišem nivou između SAD i Severne Koreje još od 2002. godine. Zvaničnik Stejt departmenta koji je putovao sa Pompeom je rekao da će SAD „osluškivati znakove iz Severne Koreje da li su se stvari suštinski promenile“ kada su u pitanju nuklearne ambicije te zemlje.

U aprilu je Tramp iznenadio međunarodnu zajednicu time što je prihvatio ponudu Pjongjanga za direktne razgovore, a susret aktuelnog američkog predsednika sa severnokorejskim liderom će biti događaj bez presedana. Tramp se osvrnuo na Pompeovu prethodnu posetu Severnoj Koreji kada je najavio da će se SAD povući iz Iranskog nuklearnog sporazuma. „Mislim da je u toku izgradnja odnosa sa Severnom Korejom. Videćemo kako će to funkcionisati. Možda i neće. Ali to bi mogla da bude velika stvar za Severnu i Južnu Koreju i ceo svet“, rekao je Tramp. Pred ovaj sastanak, Kim je u utorak bio u Kini gde je razgovarao sa predsednikom te zemlje Si Đinpingom. Sastali su se u u gradu Dalian na severu Kine, a to je bio njihov drugi susret u poslednjih šest nedelja. Kineski mediji su preneli da je Kim izjavio da se nada da će biti preduzete „postupne i sinhronizovane“ mere za realizaciju denuklearizacije na Korejskom poluostrvu.

U međuvremenu kineski premijer Li Kekijang boravi u Tokiju, radi razgovora sa južnokorejskim predsednikom Mun Džae Inom i japanskim premijerom Šinzom Abeom, što je njihov prvi trilateralni susret u poslednje tri godine. Abe je svojim gostima u Japanu – preko čije teritorije su preletale severnokorejske rakete – rekao da je spreman za normalizaciju odnosa sa Pjongjangom ukoliko budu rešena pitanja nuklearnog naoružanja i oslobađanja japanskih građana koji su sada u Severnoj Koreji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari