Slovenačka vlada izdala energetsku dozvolu za drugi blok NE Krško 1Foto: Pixabay/ Miran Kristof

Vlada Slovenije izdala je energetsku dozvolu za planiranje i gradnju drugog bloka nuklearne elektrane Krško, što je početak dugoročnog procesa u kom će se za taj projekt tražiti šira društvena saglasnost, izjavio je ministar za infrastrukturu Jernej Vrtovec Slovenije, a javlja Hrvatska Radio-televizija.

Dozvola je izdata kompaniji GEN-I – državnoj kompaniji koja upravlja slovenačkim udelom u krškoj nuklearki – što je tek prvi korak za niz potrebnih upravnih dozvola za tu planiranu investiciju, kazao je Vrtovec na zajedničkoj konferenciji za novinare s Martinom Novšakom, direktorom GEN-I.

Energetska dozvola predviđa gradnju nuklearke treće generacije s tlačnim tipom reaktora na laku vodu, reaktorom snage 1.100 megavata, te predviđenom godišnjom proizvodnjom struje od skoro devet hiljada megavatsati.

Predviđeni životni vek nuklearke takvog tipa je 60 godina, ima najviši sigurnosni standard i fleksibilni način rada jer joj se kapacitet i prilagođava potrebama elektroenergetskog sistema, istaknuli su Vrtovec i Novšak.

Okvirno, računa se da bi koštala oko pet milijardi evra, a GEN-I bi je finansirao sopstvenim prihodom od prodaje električne energije, a uz to kreditima i obveznicama, no ne isključuje se mogućnost učešća drugih partnera u projektu.

„Ovo još nije konačna odluka o toj investiciji, nego važan prvi korak“, kazao je Vrtovec.

Slovenija je gradnju drugog bloka stavila u dugoročne planove jer bi time osigurala ispunjenje evropskih kriterijuma za postizanje klimatske neutralnosti, smanjila bi bilans fosilnih goriva u proizvodnji električne struje, kao i zavisnost od uvoza te energije.

Naš elektroenergetski sistem bi postao robustniji, a tako bi se uklopili i u ambiciozan plan Evropske komisije o brzom smanjenju korišćenja fosilnih goriva, ocenjuje slovenski ministar.

Ovime je u Sloveniji, dodao je, otvorena široka javna rasprava o tome može li se za nastavak korišćenja nuklearne energije u proizvodnji struje u Sloveniji dobiti šira saglasnost, kazao je Vrtovec, ne isključujući da bi se to pitanje na kraju dugog procesa mogla naći i na referendumu.

Vlada ovaj projekt želi voditi potpuno transparentno, on je prevažan da bismo ga prepustili interesnim skupinama, dodao je, istaknuvši da Slovenija ima znanje i kadrove za daljnje korišćenje nuklearne energije u budućnosti.

Vrtovec veruje da bi se širi konsenzus u društvu zbog toga mogao postići. jer sa „starom“ nuklearkom Krško nije bilo problema i radila je stabilno i ekonomično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari