Sudanci traže lustraciju 1Foto: BETA/ AP PHOTO (Arhiva)

Organizatori masovnih protesta u Sudanu kažu da žele potpuno uklanjanje „duboke države“ koja je ostala iza svrgnutog lidera Omara al Bašira, a demonstranti tvrde da su bili primorani da blokiraju navodni pokušaj razbijanja njihovog skupa ispred ministarstva odbrane u glavnom gradu Kartumu…

… gde su ostali zahtevajući hitan prelazak na civilnu upravu nakon što je vojska preuzela vlast u zemlji posle hapšenja predsednika.

Neki od učesnika protesta rekli su za Gardijan da su stajali držeći se za ruke i formirali krug oko područja demonstracija kada su vojnici sa tri strane krenuli na njih i dovezli traktore da bi uklonili kamene i metalne barikade koje su postavili. Demonstranti, kojih je bilo više od pet hiljada, uzvikivali su „sloboda, sloboda“ i „revolucija, revolucija“ i zahtevali od vojske da ih zaštiti.

Demonstranti su okupirali prostor ispred zgrade ministarstva, u kojoj se nalazi i sedište vojske i obaveštajne službe kao i predsednička rezidencija, i tamo su još od 6. aprila, a ovaj vid protesta počeo je nakon tromesečnih demonstracija zbog sve veće ekonomske krize u zemlji.

Prošlog četvrtka sudanska vojska je objavila da je svrgnula i uhapsila Bašira posle tri decenije na vlasti i da je uspostavila prelazni vojni savet koji će upravljati zemljom naredne dve godine, kada bi trebalo da budu održani izbori. Od tada su smenjeni šefovi vojnog saveta i najmoćnije sudanske obaveštajne službe, a demonstranti nastavljaju sa protestima, zahtevajući hitan transfer vlasti na civilnu tranzicionu vladu i hapšenje i krivično gonjenje bivših zvaničnika Baširovog režima.

Vojni savet se u nedelju sastao sa političkim strankama i pozvao ih da prihvate „nezavisnu ličnost“ za premijera. „Želimo da uspostavimo civilnu državu zasnovanu na slobodi, pravdi i demokratiji“, rekao je član vojnog saveta general Jaser al Ata predstavnicima nekoliko političkih stranaka.

S druge strane, desetočlana delegacija koja predstavlja demonstrante je tokom razgovora vojnom savetu predala svoju listu zahteva, ali na konferenciji za novinare održanoj posle toga portparol saveta nije ništa odgovorio na njihove zahteve.

Portparol vojnog saveta general-major Šams Ad-din Šanto je obećao da vojska neće na silu rasterivati demonstrante sa ulica, ali je i pozvao okupljene da „omoguće da se nastavi normalan život“ i da uklone barikade koje su postavili. On je naveo da je savet „spreman da prihvati“ bilo koju civilnu vladu o kojoj se opozicione stranke slože i dodao: „nećemo mi imenovati premijera već će ga oni izabrati“.

Međutim, juče su se u medijima pojavili izveštaji da je vojska ipak pokušala da rasturi demonstrante, a iako detalji nisu jasni, svedoci navode da vojnici ipak nisu hteli da dođu u direktan sukob sa učesnicima protesta. Pored toga, Amjad Farid, jedan od lidera protesta, rekao je za Bi-Bi-Si da oni „nikako ne prihvataju“ da vojni savet upravlja zemljom i naglasio da njihovi zahtevi uključuju i „potpuno uništenje duboke države“ i rasformiranje obaveštajnih agencija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari