Sve spremno za referendum u Republici Srpskoj 1

MUP Republike Srpske podigao je nivo bezbednosti jer, kako kažu, postoje informacije da bi pojedini radikalni krugovi mogli da ugroze institucije tog entiteta. Nadležni napominju da je sve spremno za sprovođenje referenduma.

Na pitanje „Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao dan RS“ pravo da odgovori ima 1,2 miliona građana. Glasaće se na 1.890 mesta. Uveden je besplatan SMS servis za građane kako bi mogli da provere gde im je glasačko mesto.

„Sve je spremno, možemo sa zadovoljstvom konstatovati da smo praktično završili sve zakonske, tehničke i logističke pripreme. Jako smo ponosni jer smo ad hok telo koje prvi put na prostorima BiH sprovodi najdemokratskiji oblik izjašnjavanja – referendum, ništa manje i ništa više od toga“, kaže predsednik Komisije za sprovođenje referenduma Siniša Karan.

U Distriktu Brčko građani neće moći da glasaju, ali će oni koji žele moći da to urade van teritorije distrikta. Biće organizovan i prevoz. Glasaće se i u inostranstvu. U Srbiji u pet gradova.

Mlađen Cicović iz predstavništva Republike Srpske u Beogradu kaže da će sva glasačka mesta biti otvorena od 7.00 do 19.00 časova i da će moći da glasaju oni koji sa sobom budu imali neki od validnih dokumenata RS – ličnu kartu ili pasoš.

„Prve informacije govore da očekujemo 13.000 do 15.000 glasača u Srbiji“, naveo je Cicović.

Za prvi referendum u postdejtonskoj BiH tenzije ne popuštaju. Visoki predstavnik najavljuje mogućnost sankcija za vlasti u RS posle referenduma. Ovdašnji političari od njega ne odustaju. Tenzije, ali i informacije koje je MUP Srpske dobio, naterale je vlasti da bezbednost podignu na viši nivo.

„Može doći do ugrožavanja institucija na bilo koji način, da naši policajci koji rade na obezbeđenju objekata nose dugo oružje. Mi imamo određene informacije da iz pojedinih radikalnih krugova, naročito vehabijskih, postoje indicije da može doći do pojedinačnih ugrožavanja institucija ili građana“, rekao je ministar policije RS Dragan Lukač.

Na smirivanje napetosti poziva i EU, koja je spremna da posreduje u nalaženju rešenja oko različitih praznika u BiH.

„Referendum se održava u nesrećnom momentu, između prihvatanja aplikacije BiH od strane EU i lokalnih izbora. Pozivam sve strane da nađu rešenje“, poručuje šef delegacije EU u BiH, Lars Gunar Vigemark

Potpredsednik Narodne skupštine RS Ramiz Salkić, uz apel Bošnjacima da ne izađu na referendum, poziva ih da ne nasedaju na provokacije ekstremista.

U međuvremenu, Vlada saopštava da radi na promeni Zakona o praznicima, tako da proslava 9. januara ne bude obavezna za one koji ne mogu da se identifikuju sa praznikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari