SZO nezadovoljan misijom u Vuhanu 1Foto: EPA-EFE/ ALEX PLAVEVSKI

Broj smrtnih slučajeva od kovida 19 je na globalnom nivou prošle nedelje u odnosu na prethodnu opao za 20 odsto, navodi se u saopštenju SZO, što je deo šireg trenda koji obuhvata i smanjenje broja novozaraženih širom sveta, preneo je danas Vašington post.

Kako se dodaje, smanjenje broja inficiranih i umrlih se beleži nakon skoka cifara u zimskom periodu, ali se poklopilo i sa intenziviranjem vakcinacije, naročito u SAD i Evropi.

Prema SZO, na globalnom nivou je prošle nedelje registrovano gotovo 66.000 smrtnih slučajeva od posledica inficiranja virusom korona, što je treća uzastopna nedelja u kojoj se beleži smanjenje. Broj novozaraženih takođe je opao šestu uzastopnu nedelju, odnosno prošle sedmice za 11 odsto, navela je SZO. Ukupan broj zaraženih virusom korona od početka pandemije sada iznosi gotovo 111 miliona, a širom sveta od kovida 19 je umrlo 2,4 miliona ljudi.

U međuvremenu, SZO je u internom dokumentu u koji je Gardijan imao uvid, navela da su kineski zvaničnici „malo toga“ učinili u prvih osam meseci od izbijanja pandemije u vezi sa epidemiološkom istragom o poreklu pandemije kovida 19 u Vuhanu.

U rezimeu izveštaja SZO sa putovanja na kojem stoji datum 10. avgust 2020. se takođe navodi da su članovi tima, koji su se sastali s kineskim kolegama u okviru misije pružanja pomoći da se utvrdi poreklo virusa, dobili u to vreme oskudne nove informacije. Kako se dodaje, oni nisu dobili bilo kakva dokumenta ili pismene podatke tokom opsežnih razgovora s kineskim zvaničnicima.

Kako piše Gardijan, izveštaj od letos, koji je pisan u vreme kada je broj inficiranih na globalnom nivou dostigao dvadeset miliona, pruža novi uvid u eventualnu mogućnost da su početni napori naučnika SZO da proučavaju izbijanje pandemije u Kini osujećeni.

Do ovog otkrića je došlo u trenutku kada je administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena izdala saopštenje u kojem je izrazila zabrinutost u vezi s naučnim proučavanjem virusa i potrebe da se SZO održi na visokom standardu i da se zaštiti njen kredibilitet.

Džejk Salivan, savetnik za nacionalnu bezbednost, takođe je apelovao na Kinu da objavi podatke koje ima o prvim danima pandemije, kao i da sve zemlje, uključujući Kinu, učestvuju u „transparentnom i stabilnom“ procesu sprečavanja širenja virusa i reagovanja na zdravstvene krize uzrokovane kovidom 19.

Interni dokument SZO na dve strane predstavlja siže izveštaja menadžera programa i lidera misije Pitera Bena Embareka o poseti Kini od 10. jula do 3. avgusta 2020, koja je predstavljena kao napredna misija SZO sa proučavanje virusa korona i „rezime dotadašnjeg rada koji se tiče proučavanja porekla virusa“.

Evropa slabo prati nove sojeve

Evropa ne analizira dovoljno pozitivnih rezultata testova na koronu pa samim tim ne prate dobro širenje novih sojeva virusa, a to je propust koji bi potencijalno mogao da ugrozi kampanju vakcinacije. Dok neke zemlje u genomskom sekvenciranju jure napred, druge uopšte ne „love“ nove sojeve, pokazali su podaci Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, prenosi portal nova.rs. Praćenje novih sojeva je važno, kaže Rolf Apvejler, direktor Evropske molekularne biološke laboratorije. Ako se opasne nove varijante korone na vreme registruju, onda je moguće prilagoditi vakcine da budu efikasne i protiv novih sojeva virusa, objasnio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari