Tramp - jedini krivac za to što su republikanci “pali” na biralištima 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Ko će kontrolisati Kongres SAD još nije sasvim jasno imajući u vidu da nije gotovo prebrojavaje glasova sa ovonedeljnih izbora. Ipak, kako za CNN piše kolumnistkinja Frida Gitis,  mogu se izvući neke početni zaključci.

Prvo, nije bilo crvenog talasa, a još manje crvenog cunamija. Predviđanja o ogromnoj pobedi republikanaca na biralištima nisu se obistinila, što je izazvalo reazočarenje u taboru republikanaca.

Štaviše, bio je to, navodi se, katastrofalan dan za bivšeg predsednika Donalda Trampa, koji se nadao da će mu republikanski uspeh olakšati ka nominaciji da postane predsednički kandidat stranke 2024. Pokret koji su predvodili Tramp i njegovi negatori rezultata izbora 2020. Pokazao se mnogo lošije od očekivanog.

Čak su i neke od najdramatičnijih republikanskih pobeda izgledale kao ukor za Trampa i njegovu grupu antidemokratskih aktivista.

U izbornoj noći, Tramp je jednom intervjuu rekao: “Mislim da ako republikanci pobede, treba da dobijem sve zasluge. Ako izgube, uopšte ne treba da budem kriv.” Ali dokazi snažno sugerišu da on itekako snosi veliki deo krivice.

U proteklih 100 godina, prosečni dobitak u Predstavničkom domu za opozicionu stranku je 29 mesta. Ove godine republikancima je bilo potrebno samo pet mesta, cilj koji se činio toliko dostižnim da je praktično svaki anketar predvideo da će ga republikanci to lako postići, posebno imajući u vidu visoku stopu inflacije i Bajdenov relativno nizak rejting.

Ali republikanci se bore da dostignu i tu nisku lestvicu.

Oni to mogu učiniti. Poslanik Kevin Makarti mogao bi da zameni Nensi Pelosi na mestu predsednika Predstavničkog doma, ali čak i ako republikanci zauzmu Predstavnički dom, učinak demokrata je zamalo neverovatan.

Tramp - jedini krivac za to što su republikanci “pali” na biralištima 2
Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Ispostavilo se da je Bajden bio u pravu kada je tokom kampanje izjavio da je sama demokratija u pitanju. Argument je odjeknuo. Tramp i ekstremisti koji su poricali izbore koje je on podržavao pomogli su Bajdenu i demokratama da iznesu taj slučaj.

Bajden je, u stvari, rekao da je izabrao da se kandiduje za predsednika u nastojanju da spase američku demokratiju. S obzirom na rezultate od utorka – čak i ako njegova stranka izgubi kontrolu nad Kongresom – može se utešiti time što je napravio značajan napredak u postizanju tog cilja. Ovi izbori su bili pobeda demokratije.

Nažalost, izazov demokratiji nije završen.

Mnogi negotori izbora su pobedili. Ali čak i oni koji su izašli kao pobednici, imali su lošije rezultate od onih koji nisu poricali rezultate izbora 2020. Drugim rečima, ponavljajući Trampove laži o 2020, odgurnuli su glasače koji su podržavali druge republikance.

U Pensilvaniji, državni tužilac Džoš Šapiro je „pregazio“ Daga Mastrijana, koji je igrao aktivnu ulogu u pokušaju da poništi izbore 2020. i vodio kampanju prepunu antisemitskih narativa protiv svog jevrejskog protivnika.

Trampovi krajnje desničarski saveznici koji su poricali izbore izgubili su u Mičigenu, Masačusetsu, Nju Hempširu, Merilendu…

A u borbi sa visokim ulozima za kontrolu nad Senatom, Trampova umešanost bi mogla samo da preda komoru demokratama, kao što je to učinila 2020.

Ako je Tramp bio najveći gubitnik večeri, najveći pobednik je bio njegov glavni rival za nominaciju, guverner Floride Ron DeSantis, koji je pobedio ubedljivo, a pristalice su ga pozdravile na njegovoj pobedničkoj zabavi uzvikujući „Još dve godine! ” što je priznanje da su njegove oči, kao i Trampove, uprte u Belu kuću 2024.

Sve se to dogodilo u roku od nekoliko sati nakon što je Tramp primenio jednu od svojih taktika u „stilu mafije“, preteći da će otkriti „stvari“ o DeSantisu ako se kandiduje. Bivši predsednik je mračno nagovestio: „Znam više o njemu od bilo koga, osim možda njegove žene, ukazuje CNN.

Zatim je tu bio guverner Džordžije Brajan Kemp, još jedan republikanac koji je ponovo izabran, u revanšu sa Stejsi Abrams. Tramp prezire Kempa jer je, kao i drugi zvaničnici Džordžije, odbio da poništi glasanje 2020, uprkos ogromnom pritisku tadašnjeg predsednika.

Da bi blokirao Kempov reizbor, Tramp je ubedio bivšeg senatora Dejvida Perdua da se kandiduje protiv njega na predizborima. To primarno glasanje završilo se poniženjem za Perduea i za Trampa.

Uprkos svemu, Tramp planira da uskoro proglasi svoju kandidaturu. Većina demokrata smatra da je perspektiva teško shvatljiva, dok bi većina republikanaca takođe voleli da se Tramp fokusira na golf. Jer, kao što su pokazali ovi izbori, on predstavlja pretnju po stranku.

Demokrate, u međuvremenu, razmišljaju ko će ih voditi ka sledećim predsedničkim izborima 2024. Rezultati od utorka pokazali su da Bajden nije pogrešio – uprkos onome što su stručnjaci rekli – kada je rekao da je demokratija na kocki. Isplatilo se, ponovo pokazujući da su njegovi politički instinkti i dalje oštri.

Ali izbori su takođe usredsredili pažnju na neke zvezde u usponu u Demokratskoj stranci. Među kandidatima, imena nekoliko njih nisu dobro poznata širom zemlje, isticali su se kao pametni, harizmatični, posvećeni demokratiji – i potencijalni izbor.

N akraju, Amerikanci će morati da istrpe još jednu sezonu predsedničku kampanju od strane najrazornijeg kandidata u živom sećanju, čoveka koji je pokazao samo prezir prema demokratiji.

Suočavajući se sa tom perspektivom, dobro je znati da je zemlja ove nedelje napravila korak ka zdravom razumu i da je demokratija prošla prilično dobro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari