Političke stranke nisu tela javne vlasti i ne moraju da dozvole novinarima da prisustvuju njihovim dogovorima, ali Most nezavisnih lista juče je takvo pravo odobrio organizaciji Transparensi internešenel Hrvatska.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

„Prvi put se tako nešto događa, ja ne mislim da je to nešto loše, sasvim je OK, samo mi nije jasno zašto onda tim sastancima ne bi mogli da prisustvuju i novinari“, kaže za Danas predsednik Hrvatskog novinarskog udruženja Saša Leković, koji čak smatra da je isključenje novinara u takvom slučaju suludo.

Prisustvo dogovorima političkih stranaka oko sastava nove vlade, koje je organizaciji Transparensi internešenel dozvoljeno na njen zahtev, presedan je koji dosad nije zabeležen ne samo u Hrvatskoj nego i kod nas. Transparensi internešenel se u svom zahtevu, kako je obavešten Leković, pozvala na činjenicu da je jedan od najvažnijih delova programa Mosta nezavisnih lista, pokreta bez koga ne može biti formirana nova hrvatska vlada, borba protiv korupcije. Leković kaže da bi i za novinare to bio prvi put i nešto novo da im je prisustvo takvim sastancima odobreno.

Gotovo da ne može biti nikakve sumnje da je ovakvoj neobičnoj odluci Mosta doprinelo i pismo Drage Prgometa, poslanika sa liste ovog pokreta, upućeno ostalim poslanicima Mosta, a njih je ukupno 19. Prgomet je, da podsetimo, odlukom Nacionalnog saveta Mosta izbačen iz njegovog sastava jer se, navodno, bez znanja ostalih članova Mosta nezavisnih lista sastao sa aktuelnih hrvatskim premijerom i liderom koalicije Hrvatska raste Zoranom Milanovićem.

Sem što je obavestio javnost da će Udruženje Hrid, čiji je lider, koliko juče prerasti u političku stranku i ostati član Mosta nezavisnih lista, Prgomet je u opširnom pismu izneo niz vrlo ozbiljnih optužbi na račun Mosta. On tvrdi da je Nacionalno veće Mosta, koje ga je izbacilo iz tog pokreta, smatrao savetodavnim telom, a da je ono sada presudno pri donošenju odluka. „Da podsjetim, radi se o nestatutarnom tijelu, bez predsjednika, poslovnika, i s članovima koji ne žele da se za njih zna“, navodi Prgomet i zaključuje da „to nije demokratsko društvo i tu za ljude slobodarskog uma ne može biti mjesta“. Zato on poziva članove Nacionalnog saveta Mosta da se predstave javnosti i kažu iz kojih sporazuma ili demokratskih aranžmana crpe svoj legitimitet. „Jer moderna, demokratska društva ne vode se zaplotnjačkim metodama“, piše Prgomet.

Od optužbi koje se odnose na sporni legitimitet Nacionalnog saveta Mosta, još je zanimljivije što Prgomet otvoreno optužuje da se iza Mosta u stvari kriju organizacije HRAST i GROZD i njima slične, koje su poznate po svojim vrlo konzervativnim stavovima. Prgomet tvrdi da su članovi Nacionalnog saveta Mosta najvećim delom isti oni koji su ranije osnovali napred pomenute organizacije. „Ali onda je trebalo pokazati minimum poštenja i reći da je to politički temelj Mosta“, kaže Prgomet i dodaje da su ovako birači prevareni, a prevarenim se oseća i on. Za kandidate udruženja Hrid Zagrepčani sigurno ne bi glasali da su to znali, dodaje Prgomet.

Inače, nije nepoznato da lider Mosta Božo Petrov potiče iz HRAST-a. U međuvremenu je identifikovan i osnivač Mosta, profesor istorije iz Metkovića Nikola Grmoja, koji je Mostu sada portparol, kao i jedan od finansijera Mosta, hrvatski biznismen Branko Roglić (Orbico). Roglić je, međutim, višestruko većim iznosom finansirao bivšeg hrvatskog predsednika Ivu Josipovića, čija stranka na nedavno održanim parlamentarnim izborima nije osvojila nijedno poslaničko mesto. Roglić misli da se to desilo jer se Josipović okružio nekim pogrešnim ljudima.

Drago Prgomet, međutim, navodi i da je izborni rezultat zatekao Most nepripremljenim pre svega na nespremnost dve velike stranke da skrštenih ruku gledaju „kako se stvara nešto novo što ruši njihov monopol na vlast koji se izmenjuje svake četiri ili osam godina“. Da li je i „slučaj Prgomet“ bar delimično rezultat te nespremnosti velikih hrvatskih političkih stranaka, u pismu se ne navodi.

Most nezavisnih lista nastavio je paralelne pregovore sa SDP-om i HDZ-om i objavio da ne odustaje od svoje ideje o velikoj koaliciji, mada su je odbacile obe velike stranke, a logičnom i izglednom je smatra malo ko u Hrvatskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari