Trgovinski pregovori SAD i Kine - igra nerava 1Foto: EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG

Trgovinski pregovori SAD i Kine ušli su u burnu završnicu s pretnjom američkog predsednika Donalda Trampa da će povećati takse na kinesku robu, a u igri nerava dve najveće svetske privrede kineski predsednik Si Đinping možda je u lošijoj poziciji, ocene su svetskih medija koje danas prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Strah od eskalacije carinskog rata SAD i Kine posle Trampove pretnje da će povećati takse na kinesku robu ublažen je najavom da će Sijev ekonomski savetnik, vicepremijer Liu He, učestvovati na ovonedlejnim pregovorima u Vašingtonu – svetske berze su se oporavile posle velikog pada u ponedeljak, ukazuje Asošiejtid pres (AP).

Najava iz Pekinga sugeriše da je Sijeva vlada dala prioritet želji da okonča sukob koji je smanjio kineski izvoz u odnosu na političku potrebu da izgleda čvrsto pred pritiskom SAD, ocenjuje AP, dodajući da je od dosadašnjih povećanja taksi u prodaji izgubljeno do 25 milijardi dolara.

I Tramp i Si žele dogovor, ali nijedan ne želi da deluje kao da je dao previše, ocenjuje Volstrit džurnal u uredničkom komentaru. Trampu treba dogovor da ukloni neizvesnost za koju desetine direktora korporacija kažu da je usporila investicije, pošto je snažna privreda potrebna da bi opet bio izabran. S malim izgledima za promene u Severnoj Koreji i Venecueli, trgovinski sporazum s Kinom bi bio njegov jedini spoljnopolitički uspeh, a takodje bi ispunio veliko obećanje iz kampanje 2016.

Siju, međutim, dogovor treba više nego Trampu, ocenjuje list, konstatujući da su američke carine naštetile kineskom izvozu i da Kina ima problem i sa svojim dugom. Propast pregovora bi mogao da dovede do oštrijeg ekonomskog usporavanja u Kini i veće političke nestabilnosti. Si možda želi da Kina dominira svetom, ali mu je potrebna privreda koja daje radna mesta za milione novih radnika svake godine, piše Volstrit džurnal.

Ukidanje taksi bi bila dobra trgovina, ako Kina prihvati dogovor – Tramp će dobiti ustupke a da ništa ne da. Alternativna bi, međutim, mogla biti strašna, ocenjuje Volstrit džurnal i ističe da će Kina trpeti zbog opšteg trgovinskog rata, ali i SAD i Trampovo predsednikovanje.

Šta se može desiti kada dve najveće svetske privrede počnu igru kukavice s visokim ulozima, svet bi uskoro mogao saznati, ocenjuje agencija Frans pres (AFP).

Zasad je nejasno zašto je Tramp povećao pritisak, ali je predsednik SAD poznat po hvaljenju dobrim ekonomskim podacima ili dobicima na Volstritu kao dokazom da „dobija“ trgovinski rat, piše AFP i dodaje da poslednji ekonomski podaci američkom predsedniku daju dobre razloge da poveća ulog.

S druge strane, „lukavi komunistički lideri“ u Pekingu, kako piše AFP, decenijama su pregovorima dolazili do povoljnih aranžmana i malo njih bi se kladilo da će odjednom kapitulirati. Šta god uradio, Si ima razloga da čvrsto drži poziciju, ocenjuje agencija, jer je i kineska ekonomija ove godine zabeležila solidne rezultate.

Tako da obe strane imaju razloga da budu samouverene i da traže više, ali analitičari, kako piše AFP, ocenjuju da Tramp ipak ima bolje karte, zato što se Si suočava s održavanjem ekonomskog rasta na kojem počiva legitimitet vlade, dok istovremeno sprovodi nezgodne reforme.

Međutim, ističe AFP, postavlja se pitanja šta će biti ako nijedna strana ne trepne – akcije širom sveta pale su posle Trampove pretnje većim carinama i produženje već dugog trgovinskog spora bi moglo bi doneti dodatne probleme.

Mnogo zavisi od toga da li će Kina uzvratiti na poslednji Trampov potez, ocenjuje agencija, ukazujući da su glavni zahtevi SAD – promena propisa koji su favorizovali kineske firme i slabljenje državne kontrole – upravo mere koje su dovele do velikog kineskog rasta, pa analitičari ocenjuju da je malo verovatno da će ih se Peking odreći, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari