Tri rata besne u Jemenu 1Foto: EPA-EFE/ STRINGER

Borbe u Jemenu, zemlji na jugozapadu Arabijskog poluostrva, dramatično su pojačane uprkos, ili, upravo zbog poziva iz međunarodne zajednice i, značajno, zvaničnog Vašingtona, da se zaraćene strane vrate za pregovarački sto.

Humanitarna kriza u najsiromašnijoj arapskoj državi preti da preraste u jednu od najozbiljnijih u poslednjih 100 godina, procenjuju UN. Koalicija arapskih zemalja predvođena Saudijskom Arabijom, koju oružano pomažu i podržavaju Sjedinjene Američke Države, žestoko bombarduje položaje pobunjeničkog pokreta Huti. Oružane formacije, među kojima 10.000 vojnika iz Sudana, udvostručili su ofanzivu da bi od Huta preuzeli na Crvenom moru glavni lučki grad Hudajdu, preko koga ide osamdesetak odsto humanitarne pomoći za preko 20 miliona izgladnelih Jemenaca.

U Jemenu besne najmanje tri rata. SAD predvode rat protiv terorističkih Al Kaide i takozvane Islamske države (IS). Vojna intervencija međunarodne koalicije arapskih država protiv Hutija i za povratak vlade predsednika Abdu Rabu Mansur Hadija koju priznaju UN, takođe je posredno obračunavanje Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) sa Iranom. U trećem, zbrkanom i višestranom građanskom ratu se obračunavaju svi sa svima u pokušaju da iskoriste haos i steknu prevlast. Ko se, u najkraćem mogućem, protiv koga bori u Jemenu? Pobunjenici: Huti, pripadnici Zaidi sekte muslimana šiita, među kojima su najbliži sunitima, u ratu su uglavnom od postojanja početkom 2000-ih. Vojevali su šest posebnih ratova protiv vlade Jemena između 2004. i 2010. U najnovijem, protiv vlade koju UN formalno priznaju, Huti su u julu 2014. učvrstili kontrolu nad Severnim Jemenom, uključujući glavni grad Sanu, te preuzeli velike delove jemenske vojske i teško naoružanje;

Vlada Jemena i savezničke snage: Predsednik Abdu Rabu Mansur Hadi, na vlasti od 2012, vrhovni je komandant oružanih snaga Jemana, ali se veruje da mu je malo jedinica pod direktnom komandom lojalno. Zato je Hadi je uspostavio pet predsedničkih jedinica, sa po 1.000 do 2.000 boraca. Povremeno se predsednikove jedinice sukobljavaju sa snagama savezničkih UAE u gradu Adenu na jugu. Predsednik Hadi živi u izbeglištvu u saudijskoj prestonici Rijadu. Potpredsednik Jemena Ali Muhsin al-Ahmar, pak, ima vlastitu vojnu mrežu od nekoliko hiljada ljudi. Onim što je ostalo od oružanih formacija nekadašnjeg dugogodišnjeg predsednika Jemena Ali Abdulaha Saleha, koga su Huti ubili u decembru 2017, komanduje rođak Tarik Saleh. Te snage učestvuju u borbama za Hodejdu. Iako se bore protiv Hutija, nisu za predsednika Hadija.

Saudijska Arabija ima relativno mali broj vojnika na terenu u Jemenu. No, izvodi vazdušne napade na pozicije Huhija širom zemlje. UAE vrše vazdušne udare u Jemenu i procenjuje se da imaju 5.000 ljudi na terenu i nadgledaju neke zatvore u zaraćenoj zemlji. Partner su SAD u borbi protiv Al Kaide i IS u Jemenu. UAE su osnovali, finansiraju i treniraju nekoliko različitih posrednih snaga sastavljenih od lokalnih boraca kojih je blizu 30.000. Vlada Jemena je izjavila da ove snage dejstvuju van njihovog lanca komandovanja, mada se neke od njih tehnički nalaze pod kontrolom Ministarstva unutrašnjih poslova. Neki od vladinih visokih komandanata zapovedaju i posrednim snagama.

Terorističke grupe – Al Kaida na Arapskom poluostrvu (AKAP) se u Jemenu bori protiv Hutija, vlade Jemena i koalicije predvođene Saudijcima. IS je mnogo manja od AKAP, ali je takođe izvodila samoubilačke napade i ubistva. Drugi igrači: SAD napadaju specijalnim snagama i dronovima AKAP i IS, a saudijske avione u letu „napajaju“ kerozinom, obezbeđuju logistiku i obaveštajnu podršku međunarodnoj koaliciji protiv Hutija. SAD navode da jesu uključene u rat protiv AKAP i IS, ali ne veruju da će podrška saudijskoj koaliciji prerasti u borbu protiv Hutija.

Iran je jedina zemlja sa funkcionalnom ambasadom u Sani pod kontrolom Hutija. Grupa eksperata UN tvrdi kako postoje dokazi koji ukazuju da Iran aktivno snabdeva Hutije. Navodno, Iran želi da sedi za pregovaračkim stolom radi konačnog dogovora u Jemenu. Južni tranzicioni savet (STC) se zalaže za nezavisni Južni Jemen u čemu uživa značajnu podršku među oružanim snagama vlade Jemena. Mnogobrojne salafističke grupe striktnih ortodoksnih muslimana sunita učestvuju u borbi protiv Hutija, ali su pružale podršku i AKAP, zbog čega su im UAE uskratili pomoć.

Plemena u Jemenu sada su slabije nego u bilo kada u poslednjih 70 godina i sada samo su jedan od mnogih igrača. No, desetine ostalih ratničkih grupa su aktivne na svim stranama. Mnoge od njih primaju pomoć ili od vlade Jemena ili stranih sila. Mnoštvo naoružanih grupa, sa različitim sponzorima i savezima na terenu, verovatno će zakomplikovati svaki budući mirovni sporazum u Jemenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari