UN: Libanska ekonomska kriza teško pogodila sirijske izbeglice 1Foto: Fonet/AP

Agencije UN su upozorile danas da se više od milion sirijskih izbeglica u Libanu, zemlji u kojoj vlada ekonomske kriza, suočava sa pogoršanjem uslova života i da devet od njih deset živi u ekstremnom siromaštvu.

Uslovi su se pogoršali uprkos povećanju pomoći Sirijcima koji žive u Libanu, gde je jedna od četiri osobe izbeglica.

Među Sirijcima sve više dece radi i venčava se, dok hiljadama preti iseljenje.

U godišnjem izveštaju Agencije UN za izbeglice, Svetskog programa za hranu i agencije za decu se navodi i da je cena osnovne potrošačke korpe porasla više od sedam puta od kraja 2019. godine, kada je počela finansijska kriza u Libanu.

Osnovna potrošačka korpa sadrži samo 13 stavki, uključujući krompir, hleb, jaja i mleko u prahu i UN je opisuje kao minimum za preživljavanje , a ne za „dostojanstven život“.

Liban je suočen s ekonomskom krizom koja je dovela do pada vrednosti nacionalne valute za 90 odsto i više od 55 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva, a cene i nezaposlenost rastu.

Kriza je dodatno otežala život sirijskih izbeglica od kojih mnogi žive u privremenim stanovima i malo zarađuju.

Ajaki Ito, predstavnik Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR), upozorio je na dugoročne posledice apelujući na veću pomoć Libanu i izbeglicama.

Agencije UN upozoravaju da najviše trpe deca, te da je za 25 odsto opao broj dece izmedju šest i 14 godina koja pohađaju nastavu, a da ih 30 odsto u tom dobu nikada ni nije išlo u školu.

Hiljade sirijske dece radi, a jedna od pet devojčica od 15 do 19 godina je udata i taj trend je primetan u poslednje tri godine.

Sirijci su pobegli u Liban u prvim godinama građanskog rata u Siriji koji je počeo 2011.

Vlada Libana je zatvorila vrata za izbeglice 2015. godine, rekavši da su postale breme, ali su Sirijci nastavili da dolaze.

Gotovo 60 odsto sirijskih izbegličkih porodica živi u opasnim i pretrpanim skloništima.

U izveštaju se navodi da mnogima preti i iseljenje zbog porasta cena zakupa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari