Vakcine možda nesigurne za mutaciju iz Južne Afrike 1Foto: EPA-EFE ANDY RAIN

Britanija je identifikovala 77 slučajeva soja virusa korona koji je detektovan u Južnoj Africi, potvrdilo je juče britansko ministarstvo zdravlja.

Kako se navodi novi slučajevi su pod „nadzorom“ i u toku „intezivno traganje za kontaktima“. Na jučerašnjem sastanku ministara u vladi Britanije uvedene su oštrije restriktivne mere za ljude koji dolaze u Britaniju iz inostranstva.

Osim Britanije, soj virusa iz Južne Afrike registrovan je još u 34 zemlje sveta ali, kako se navodi, ovaj soj ne dovodi do težih kliničkih slika u odnosu na osnovnu varijantu.

Trenutno postoji više hiljada različitih varijanti pandemijskog virusa koji cirkulišu, a stručnjaci su usredsređeni na manji broj – jedan od njih je južnoafrička varijanta pod nazivom „501.V2“.

Ipak, kako ukazuju, nema dokaza da nova varijanta izaziva mnogo ozbiljnije bolesti kod velike većine ljudi koji se zaraze.

Kao i kod originalne verzije, rizik je najveći za osobe starije životne dobi i one sa hroničnim bolestima.

Postoje pak bojazni da se ova soj može lakše širiti, a vakcine protiv njega možda neće delovati dobro, kako se upozorava. Južnoafrička varijanta, pojašnjavaju, nosi mutaciju nazvanu E484K i drugačija je od druge, nedavno otkrivene varijante koju su naučnici proučavali u Velikoj Britaniji i koja je nazvana „kent“( po oblasti u Engleskoj u kojoj se prvo pojavila).

Čini se da su i nove varijante južnoafričkog i britanskog „kenta“ zaraznije (čak 70 odsto), što predstavlja problem jer će možda biti potrebna oštrije mere ograničenja kako bi se kontrolisalo njihovo širenje.

Novi soj korone „kent“, stigao je i u Kinu, Sjedinjene Države i u još 58 zemalja sveta. Holandska vlada je zaustavila letove ka Britaniji i tražila od parlamenta uvođenje policijskog časa, prvi put od Drugog svetskog rata.

Iako je malo verovatno da će soj virusa evidentiran u Britaniji naštetiti efikasnosti sadašnjih vakcina, postoji šansa da južnoafrička varijanta to donekle učine, kažu naučnici.

Prerano je ipak išta sa sigurnošću tvrditi dok se ne obavi više testiranja.

Naučnici su, kako se ističe, testirali Fajzer vakcinu protiv jedne od mutacija pronađenih u južnoafričkoj varijanti, nazvanoj N501I, koristeći uzorke krvi 20 ljudi. U toj preliminarnoj studiji pokazalo se da vakcina deluje protiv mutiranog virusa.

Potrebno je, međutim, još studija, jer N501I nije jedina promena koju je pretrpela južnoafrička varijanta.

Doktor Simon Klark, mikrobiolog na britanskom Univerzitetu Reding, kaže da „južnoafrička varijanta ima brojne dodatne mutacije, uključujući promene nekih zabrinjavajućih proteina virusa“.

Protein spajk je, kaže, ono što korona virus koristi da bi ušao u ljudske ćelije. Takođe je važna celina oko koje su dizajnirane, zbog čega su stručnjaci zabrinuti zbog ovih mutacija, ističe Klark.

Profesor Fransis Baluks sa Univerzitetskog koledža u Londonu navodi da se „pokazalo da mutacija E484K smanjuje prepoznavanje antitela. Kao takva, pomaže virusu SARS-CoV-2 da zaobiđe imunološku zaštitu obezbeđenu prethodnom infekcijom ili vakcinacijom“.

Čak i u najgorem slučaju, kažu stručnjaci, ako bude bilo potrebno vakcine se u roku od nekoliko nedelja ili meseci mogu redizajnirati i doraditi kako bi se bolje podudarile sa novim sojevima

virusa.

Britanski ministar zdravlja Met Henkok kazao je da je prerano reći koji procenat stanovništva treba da se vakciniše pre nego što se ublaže mere ograničenja.

Kazao je i da je „tri četvrtine starije populacije u Britaniji“ primilo prve doze vakcine Fajzer/Biontek i Astra Zeneka“, a obe zahtevaju revakcinaciju. Henkok je naveo i da su svi slučajevi južnoafričke varijante u Velikoj Britaniji povezani sa putovanjem.

„Zbog toga smo uveli stroge mere na kretanja iz Južne Afrike“, dodao je on.

Džonson strepi zbog veće smrtnosti

Velika Britanija zatvorila je sve putne pravce ka toj zemlji prošle nedelje, najmanje do 15. februara, a skoro svi putnici koji su stigli u zemlju morali su da pokažu dokaz negativnog testa na kovid19 da bi im se omogućio ulazak. Premijer Boris Džonson je kazao na konferenciji za novinare u petak da ne žele da rizikuju sa novom varijantom korona virusa. Kako je kazao, novi soj korona virusa doveo do znatnog povećanja broja hospitalizovanih pacijenata. Naveo je da postoje „neki dokazi“ da je varijanta u Velikoj Britaniji možda povezana o sa „većim stepenom smrtnosti“.

U Austriji obavezne maske FFP2

Beč – Stanovnici Austrije stariji od 14 godina od juče su u obavezi da umesto običnih zaštitnih maski, nose one sa oznakom FFP2 na javnim mestima, u trgovinama, sredstvima javnog prevoza i zdravstvenim ustanovama. Uprkos trećem zatvaranju koje je Austrija uvela nakon Božića i produžila mere do 8. februara, broj novozaraženih nije znatno opao. Svakog dana zarazi se oko 130 osoba na 100.000 stanovnika, a vlada je zacrtala cilj da taj broj ne sme prelaziti 50. Škole, muzeji, sportske sale, bioskopi i trgovine koje nisu prehrambene i ne prodaju nužne potrepštine su zatvorene, a stanovnici su pozvani da maksimalno ograniče kontakte.

Moderna protiv novih sojeva?

Američka firma Moderna kaže da je njihova vakcina protiv kovida 19 efikasna i protiv mutiranog soja iz Velike Britanije i Južne Afrike.

Moderninu vakcinu protiv korona virusa upotrebljavaju u SAD, Kanad i to je druga vakcina u upotrebi u Uniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari