Varhelji i Viola Fon Kramon uključili se u pitanje zbrinjavanja lava iz Gnjilana 1Foto: pixabay / Pexels

O sudbini lava koji se najmanje godinu dana nezakonito držao u jednom gnjilanskom restoranu, a koji je potom prebačen u rizort „Crni vrh“ na Šari, sada bi moglo da se odlučuje i posredstvom Evropske komisije, a nakon što je Viola Fon Kramon pokrenula ovo pitanje u evropskoj instituciji i odgovora koji je usledio od predsednika Olivera Varheljija.

Kako prenosi Kossev, ljubitelje životinja i javnost u novembru prošle godine potresla je ponovo slika iznurenog lava u malom prostoru iza rešetaka. U novembru pretprošle godine otkriveno je da se lav nezakonito drži u jednom privatnom ugostiteljskom objektu u Gnjilanu i da je najverovatnije i prošvercovan na Kosovo, te je 8. novembra 2020, Kosovska fondacija za zaštitu životinja podsetila na nehumane uslove u kojima se lav godinu dana drži zatvoren.

Napori društva za zaštitu životinja i aktivista da se lav zbrine adekvatno imali su efekta samo da se on premesti u odmaralište na Šari, u malom prostoru koji je prilagođen kao privremeno rešenje. Sudeći prema kritikama aktivista za zaštitu životinja izostalo je trajno rešenje nadležnog kosovskog ministarstva za zaštitu životne sredine, ili drugih institucija.

Stvari bi sada mogle da se pomere sa mrtve tačke.

Izvestilac za Kosovo Viola Fon Kramor-Taubadel 13. novembra uputila je pitanje Evropskoj komisiji i objasnila da je lav na Kosovo doveden bez dozvole kosovske carine i Agencije za hranu i veterinu, te da se sada ilegalno drži u metalnim šipkama ograđenom prostoru na Šari, a što je sredstvima pomogla EU, nakon što su ga kosovske vlasti smestile tamo.

Naglasivši da konačno rešenje nije pronađeno, te da su sredstva za premeštanje lava u odmaralište na Šari obezbeđena preko Programa prekogranične saradnje Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) između Kosova i Severne Makedonije, postavila je sledeća pitanja:

  • Da li se Komisija slaže da javni fondovi ne bi trebalo da se koriste za finansiranje projekata koji se odnose na ilegalnu trgovinu i držanje divljih životinja?
  • Da li se slaže da je ova vrsta finansiranja u suprotnosti sa opredeljenošću EU za borbu protiv ilegalne trgovine divljim životinjama?
  • Da li će EU sarađivati sa kosovskim vlastima u pronalaženju dugoročnog rešenja za okončanje ilegalnog držanja lava u odmaralištu „Crni vrh“ i sprečavanju ilegalne trgovine i držanja drugih divljih životinja na Kosovu u budućnosti?

Na njena pitanja odgovorio je 14. januara komesar za proširenje Oliver Varhelji.

„Komisija se zalaže za borbu protiv ilegalne trgovine divljim životinjama i pridaje značaj dobrobiti životinja. Sredstva EU ne bi trebalo koristiti za finansiranje projekata koji uključuju ilegalnu trgovinu ili držanje divljih životinja. U slučaju na koji uvažena članica ukazuje, ovom odmaralištu sredstva za ograđivanje prostora za male životinje obezbedila je EU. U prijavi za grant nije spomenut lav nijednom. Kancelarija Evropske unije na Kosovu nastaviće da sa vlastima proprati njihove napore kako bi pronašle dugoročno rešenje za preseljenje lava“, navedeno je u njegovom odgovoru.

Sada je reagovala i Kosovska fondacija za zaštitu životinja koja je, izrazivši zadovoljstvo time što se uključila i EK, istovremeno izrazila i razočaranje da su lokalne institucije pokazale „ozbiljan nedostatak posvećenosti u pronalaženju rešenja“, zbog čega se, kako su oni to naveli u svojoj objavi na Fejsbuku, EK naposletku i uključila.

„Nadamo se da će posvećenošću EK i EU na Kosovu, lav biti pušten što je pre moguće i poslat u jedan od centara za spašavanje ‘Četiri šape’ u Evropi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari