Zašto Švajcarska gubi ugled? 1foto: Shutterstock/canadastock

Prelepa priroda, odlična čokolada, precizni satovi: Švajcarska uživa dobru reputaciju u istraživanjima javnog mnjenja. Ali ta reputacija opada. Razlog je pre svega švajcarska politika posle ruskog napada na Ukrajinu.

Kada Švajcarci ističu svoju neutralnost i žele poseban status, strane diplomate i političari su iznenađeni. Ugled Švajcarske u svetu pada, piše Dojče vele.

„U budućnosti će se naši susedi još više pitati koliko je Švajcarskoj potrebno da politički odgovori“, kaže politikolog Kristof Fraj sa Univerziteta St. Gallen. „Na putu smo da izgubimo prijatelje“, upozorava on.

Trgovina sirovinama i novcem oligarha

Kada je počeo rat između Rusije i Ukrajine, vlada u Bernu je naglasila da je Švajcarska neutralna i da neće pomoći Ukrajini. Zbog pritiska iz inostranstva došlo je do zaokreta, ali Frej kaže da vlada nerado učestvuje.

Primeri trgovine sirovinama, vlasti se ponašaju kao da ne znaju koliko je trgovina preko Švajcarske važna za Rusiju“, rekao je Frej nemačkoj novinskoj agenciji dpa.

Do kraja 2022. godine u Švajcarskoj je zbog međunarodnih sankcija blokirano skoro osam milijardi franaka koji pripadaju Rusima bliskim ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Ali pretpostavlja se da u švajcarskim bankama ima mnogo više novca ruskih oligarha.

Osim toga, Švajcarska zabranjuje predaju municije Ukrajini koju je prodala svojim saveznicima. U Nemačkoj su takođe ljuti zbog lakog prolaska migranata u Nemačku, a finansijski svet je ljut zbog ograničenja prava akcionara prilikom spasavanja banke Credit Suisse. U pripremi su brojne tužbe.

Ministarstvo spoljnih poslova Švajcarske kritičke primedbe vidi samo u medijima. „Mediji, istina, imaju određeni uticaj na imidž jedne zemlje, ali to nije jedini faktor“, odgovorilo je Ministarstvo na upit agencije dpa. „Za sada nemamo naznake bilo kakvog značajnog pogoršanja opšteg utiska o tome kako nas doživljavaju, što bi imalo trajne negativne posledice.

Ne da municiju Ukrajini

A kritike dolaze iz uticajnih krugova. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je, na primer, u januaru u Davosu rekao: „Ne radi se samo o neutralnosti. Reč je o pravu na samoodbranu“. A predsednik Minhenske bezbednosne konferencije Kristof Hojzgen je rekao: „Neutralnost, po mom mišljenju, dolazi iz prošlog veka. Švajcarska mora pomoći u odbrani međunarodnog pravnog poretka.

„Sankcije su jake onoliko koliko postoji politička volja iza njih“, rekao je američki ambasador Skot Miler za novine Neue Zürcher Zeitung. Švajcarska bi mogla da blokira 50 ili 100 milijardi franaka više novca koji pripada ruskim oligarsima, smatra on. „Očekujemo da će Švajcarska u određenim situacijama preskočiti svoju neutralističku senku“, rekao je nemački ambasador Mihael Fliger na televiziji.

„Švajcarska je masakrirala svoju reputaciju“, tvrdio je poslanik švajcarske Zelene partije Gerhard Andrej kada je švajcarski parlament odlučio da ne ukine zabranu saveznicima da predaju municiju koju su kupili iz Švajcarske Ukrajini. Na listi zemalja koje pomažu Ukrajini, koju vodi Institut za svetsku ekonomiju u Kilu u Nemačkoj, Švajcarska je na 21. mestu od 40 zemalja (od 24.02.2023.). Reč je o humanitarnoj, finansijskoj i vojnoj pomoći.

Prekinuti pregovori sa Evropskom unijom

Švajcarska uvek zahteva posebnu ulogu za sebe. Ona rado vodi sopstvenu politiku – osim kada je u pitanju ekonomija i pristup tržištu. Pridružila se Ujedinjenim nacijama tek 2002. godine. Iako je usred Evrope, ne želi da pristupi Evropskoj uniji, a 2021. godine prekinula je višegodišnje pregovore o ažuriranju bilateralnih sporazuma. „Mi smo se od posebnog slučaja pretvorili u remetilački slučaj i moramo paziti da ne postanemo društveni slučaj tako što ćemo se čvrsto držati priča iz prošlosti“, upozorava politikolog Frej.

Međutim, Švajcarska i dalje uživa visok ugled u istraživanjima javnog mnjenja. Johana Golnhofer, direktorka Instituta za marketing Univerziteta St. Gallen, kaže: „Reputacija brenda ili zemlje, to su asocijacije u glavi. Menjaju se veoma sporo, nešto bi moralo da se desi godinama, inače na kraju malo šta ostaje u sećanju. Švajcarska je poznata kao sigurna luka, povezana sa prirodom i pouzdana, to neće biti uništeno u kratkom roku.“

NATO štiti i Švajcarsku

Jedno odeljenje u Ministarstvu spoljnih poslova Švajcarske odgovorno je za promovisanje reputacije Švajcarske u inostranstvu. Sve je u najboljem redu, saopštio je posle najnovijeg istraživanja u decembru 2022. godine, Švajcarska je i dalje na prvom mestu, ispred Nemačke, Švedske, Velike Britanije i drugih zemalja. Ali u novembru 2022. godine, u istraživanju instituta Ipsos o ugledu svih zemalja u svetu, Nemačka je bila na prvom, a Švajcarska na sedmom mestu.

Politikolog Frej smatra da Švajcarska mora nešto da uradi.

„Kao bogata, višestruko privilegovana zemlja, moramo konačno da se dokopamo znatno više novca, kako za humanitarnu pomoć, tako i za bezbednost. On je za to da Švajcarska sufinansira NATO.

Švajcarska ima koristi od NATO finansiranja bezbednosti svuda oko nje. „NATO je u izvesnom smislu okrugla torta, a Švajcarska je rupa u sredini“, kaže američki ambasador Miler.

„Švajcarska se obično drži svojih pozicija što je duže moguće i često reaguje samo na snažan spoljni pritisak“, rekla je za dpa ​​Diana Ingenhof, profesorka organizacione komunikacije i javne diplomatije na švajcarskom univerzitetu u Frajburgu. „Morali bismo da siđemo sa visokog konja i prihvatimo činjenicu da smo i mi na putu da postanemo normalna evropska država“, zaključuje politikolog Frej, piše Dojče vele, a prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari