Beoavia u finalu međunarodnog studentskog takmičenja 1Foto: Mašinski fakultet

Studentski tim Beoavia plasirao se u finale međunarodnog studentskog takmičenja „Airbus Sloshing Rocket Competition 2022“.

Rešenje njihove rakete „Aurora 3“ je u prvoj rundi ovog takmičenja ocenjeno kao jedno od tri najboljih rešenja letelice sa rezeroarom kojim se minimizira tzv. „efekat bućkanja“, odnosno „sloshing“.

Pored našeg tima u finale takmičenja, koje će se održati 17. jula u Španiji, plasirali su se i studentski timovi „Ad Astra Forli“ i „Herman Potočnik“.

Takmičenje se održava pod pokroviteljstvom Međunarodnog udruženja „Euroavia“ i vazduhoplovne kompanije Airbus, a na takmičenju učestvuje 42 studentskih timova iz celog sveta.

Beoavia je studentski tim osnovan u aprilu 2018. godine na inicijativu grupe studenata sa Katedre za vazduhoplovstvo Mašinskog fakulteta u Beogradu. Tim se bavi dizajniranjem, projektovanjem i proizvodnjom bespilotnih letelica i uspešno predstavlja Srbiju i Univerzitet u Beogradu na prestižnim međunarodnim studentskim takmičenjima u oblasti vazduhoplovstva.

,,Naporno smo radili nekoliko meseci i uspeli smo da ispunimo sve ciljeve koje smo zacrtali na početku projekta. Posvetili smo se dosta eksperimentima i testiranjima što se pokazalo kao veoma efektivno i uzbudljivo. Iako ima još prostora za napredak veoma smo zadovoljni postignutim rezultatima“, kaže Petar Mrčetić, student Mašinskog fakulteta u Beogradu i koordinator projekta „Aurora 3“.

Pored Petra na projektu intenzivno rade i njegove kolege Anja Kurilić, Nevena Ivošević, Nikola Petrović, Luka Golubović, Božidar Simović i Sava Igrački, takođe studenti Mašinskog fakulteta, kao i Stefan Jančić, student Vojne akademije.

Raketa „Aurora 3“ sastoji se od tela rakete i krila, koja omogućavaju veliki dolet uz minimalnu snagu propulzije prema tehničkim zahtevima takmičenja. Zadatak na dinamičkom delu takmičenja zahteva vertikalno lansiranje rakete i prelazak u bespogonski horizontalni let, što znači da raketa, sistemom automatske regulacije u celom procesu, postaje jedrilica.

Tokom leta raketa u svom telu nosi tečni teret i zadatak je da se minimalizuje uticaj bućkanja, što su naši studenti i postigli posebno osmišljenim tehničkim rešenjem, kojim se istovremeno postiže veća stabilnost i bezbedan let raketa.

Na „Airbus Sloshing Rocket Competition“ 2019. i 2021. godine, Beoavia je u prvoj fazi takmičenja osvojila prvo mesto za idejno rešenje svoje rakete, dok su u ukupnom plasmanu takmičenja zauzeli četvrto, odnosno treće mesto.

Pored uspeha koji su postigli projektom „Aurora“, „Aurora 2“ i „Aurora 3“, tim može da se pohvali i trećim mestom na međunarodnom takmičenju „New Flying Competition 2020“ za projekat VTOL letelice pod nazivom OSA.

Članovi tima trenutno vredno rade na još dva projekta.

Projekat simboličog naziva „Feniks“ je bespilotna teretna letelica za prevoz kesa za transfuziju krvi koju će predstaviti na takmičenju „Air Cargo Challenge 2022“ u Minhenu.

Drugi projekat je nova VTOL letelica pod imenom KOS, koja je naslednik projekta OSA i koja će biti predstavljena na „New Flying Competition 2022“ u Hamburgu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari