Zaposleni u pet javnih komunalnih peduzeća u Požarevcu dobiće novi kolektivni ugovor, čime će izbeći primenu novog Zakona o radu. To znači da im se minuli rad neće obračunavati samo kod poslednjeg poslodavca, već za celokupni radni staž.

Dogovor sa Gradskom upravom postignut je prošlog petka i sada je ostalo samo da se tekst dokumenta prosledi gradonačelniku na potpisivanje. – Novim kolektivnim ugovorom zaposleni zadržaavaju prava garantovana prethodnim, čije je važenje isteklo 29. januara – rekli su u Sindikatu zaposlenih u stambeno-komunalnoj delatnosti. Pre postizanja dogovora, tekst novog kolektivnog ugovora poslat je Ministarstvu rada, koje je potvrdilo da je on urađen po zakonu. Pregovori sa komisijom Gradske uprave započeli su nakon protestne ulične šetnje, koju su 19. januara organizovali zaposleni u «Vodovodu i kanalizaciji», «Komunalnim službama», «Toplifikaciji», Direkciji za izgradnju i «Parking servisu». Oni su se na protest odlučili jer nije dolazilo do potpisivanja novog kolektivnog ugovora, pa su bili u strahu da će im zarade biti dodatno smanjene, povrh već primenjenog smanjenja od 10 odsto. To dodatno umanjenje sprovelo bi se preko minulog rada, ali i smenskog i noćnog, kao i rada tokom praznika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari