
Ministarstvo informisanja i telekomunikacije Srbije izrazilo je danas zabrinutost jer je „određeni broj štampanih i elektronskih medijia“, svojim izveštavanjem tokom prethodnih dana aktivno učestvovao u širenju dezinformacija, objavljivanju lažnih vesti, kao i izazivanju i širenju panike u kontekstu aktuelnih društvenih dešavanja i tvrdnjama o navodnoj upotrebi zvučnog topa.
„Ministarstvo stoga poziva sva sredstva javnog informisanja da o aktuelnim dešavanjima izveštavaju objektivno i odgovorno, kao i to da se u kontekstu važnih društvenih zbivanja uzdrže od izazivanja i širenja panike, plasiranja lažnih vesti, kao i širenja dezinformacija poput tvrdnje o navodnoj upotrebi tzv. zvučnog topa tokom protesta održanog 15. marta u Beogradu“, navodi se u saopštenju.
Dodali su da su i Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane demantovali te „zlonamerne tvrdnje“ i naveli da policija, odnosno Vojska Srbije, nisu koristili nezakonita sredstva.
„Takođe, Ministarstvo podseća na to da je i Urgentni centar Kliničkog centra Srbije demantovao, kako je navedeno, ‘proizvoljne informacije koje su se pojavile u javnosti i koje neodgovorni pojedinci tendenciozno šire putem društvenih mreža da je tokom subotnjeg protesta u Urgentnom centru zbrinuto na desetine građana koje bi mogle da izazove upotreba zvučnog topa'“, dodaje se u saopštenju.
Ministarstvo je navelo i da je Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo istragu povodom navoda o korišćenju tzv. zvučnog topa.
„Ministarstvo ukazuje na to da širenje lažnih vesti, kao i izazivanje i širenje panike mogu da dovedu do ozbiljnog uznemiravanja javnosti i nesagledivih posledica. Objavljivanje i širenje neproverenih i netačnih informacija može da utiče na obmanjivanje javnosti, da izazove zabrinutost i ugrozi celokupno društvo. Zbog toga je od suštinske važnosti da svi medijski poslenici postupaju sa dužnom novinarskom pažnjom, posebno u kontekstu izveštavanja o aktuelnim društvenim pitanjima, pridržavajući se u potpunosti propisa, kao i utvrđenih profesionalnih i etičkih standarda“, piše u saopštenju.
Ministarstvo je u saopštenju istaklo značaj odgovornog i obektivnog informisanja, navodeći da je na današnji dan 2004. godine Martovski pogrom na Kosovu i Metohiji započeo širenjem dezinformacija i namernim podizanjem panike, kada je Radio-televizija Kosova (RTK) objavila lažnu vest o tome da je nekoliko pripadnika srpskog naroda prouzrokovalo smrt troje dece albanske nacionalnosti koja su se zatekla u reci Ibar.
„Ovaj zastrašujući primer plasiranja lažnih vesti jasno pokazuje koliko opasne mogu biti posledice nekontrolisanog širenja neistina. Stoga je od suštinske važnosti da sva sredstva javnog informisanja budu svesna odgovornosti koju nose, da u potpunosti poštuju Zakon o javnom informisanju i medijima te da bez odlaganja prekinu sa širenjem dezinformacija o navodnom korišćenju tzv. zvučnog topa“, dodaje se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.