Za uspešno obavljanje jesenje setve moramo krenuti od rokova; koji se u našem kraju; Novi Pazar, Tutin i Sjenica, u zavisnosti od nadmorske visine kreću od 10. oktobra do 10. novembra, okvirno, te se u zavisnosti od povoljnih vremenskih uslova mogu nastaviti i dalje pa čak i do nove godine, ukoliko to temperature i padavine budu dozvoljavale.

Sledeći bitan faktor je pitanje dubine osnovne obrade koje je vrlo složeno i povezano sa čitavim nizom činilaca; agroekološkim prilikama šireg ili užeg regiona, tipom zemljišta, predusevom, dubinom prethodne obrade i tehnološkim mogućnostima, koju su u našem regionu, nažalost, moram reći, vrlo skromne.

Dubina obrađivanja je vezana i za određeni sistem đubrenja. Tamo gde je za prethodnu kulturu vršena duboka obrada, sada se možemo zadovoljiti i plićom (15-20 cm) Sve je to uslovljeno time da se posležetveni ostaci kvalitetno zaoru te da takva osnovna obrada obezbedi pogodno pretsetveno zemljište. Ukoliko to nije slučaj, onda obrada mora biti dublja što zavisi od nekoliko faktora. U sušnim godinama dubina može ići do 30-35 cm, dok, ako je u predusevu izvršena duboka obrada, dubina osnovne obrade može biti smanjena (ukoliko se posležetveni ostaci kvalitetno zaoru) na 10-12 cm. Broj oranja zavisi od preduseva, količine posležetvenih ostataka, kao i od toga da li je zemljište pre toga duboko obrađivano. Posle ranih preduseva i na zemljištu koje dotle nije produbljivano treba obaviti dva oranja. Prvo plitko oranje ili tanjiranje na oko 10-15 cm, koje treba da očuva vlagu i isitni i zaore ostatke preduseva, a drugo oranje sa dodatkom mineralnih đubriva izvodi se do 20 cm.

Osnovni cilj pretsetvene obrade je da stvori sitan rastresit površinski sloj koji omogućava kvalitetnu setvu, brzo i ujednačeno klijanje i nicanje kao i dalje pravilno razviće biljaka. Zavisno od zemljišta ova obrada može biti samo drljanjem, a ako je oranje izvršeno mnogo ranije onda imamo kultiviranje i drljanje. Đubrenje se obavlja stajnjakom koji nadoknađuje organsku materiju u zemljištu i to u količini, uglavnom 30 t/ha. (traktor zgorelog stajnjaka težak je tri tone) Veštačko đubrenje se obavlja mineralnim đubrivima, bezazotnim. U zavisnosti od prethodne upotrebe stajskog đubriva i plodnosti zemljišta, količine se mogu kretati od 200-300 kg/ha. Azotna đubriva (KAN 27% se preporučuje za naš region-zbog izražene kiselosti zemljišta) koja služe za prihranjivanje mogu se dozirati, u zavisnosti od stanja useva od 250-400 kg/ha.

Pravilan izbor sorte za određeni reon gajenja daje odgovarajuću sigurnost u proizvodnji, jer neuspesi često nastaju zbog nepravilno odabranog sortimenta, kao i zbog nepoznavanja specifičnosti u gajenju pojedinih kultura. Nakon pravilnog izbora sorte koje odgovara našem podneblju i klimatskim uslovima treba pristupiti setvi. Kolićina semena zavisi od sorte, tipa i plodnosti zemljišta kao i od rokova obavljanja setve. Ako se radovi obavljaju kasnije, mora se koristiti veća količina semena. Setvu obaviti ručno ili mašinski zavisno od ličnih mogućnosti, na odgovarajućoj dubini, na prethodno dobro pripremljenom zemljištu.

Smail Ejupović, dipl ing polj, PSSS Novi Pazar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari