U rektoratu Univerziteta u Nišu danas se održava multimedijalna izložba „Tunel straha- kako je živeti u mraku?”, koju su priredili studenti u blokadi Fakulteta umetnosti, a čije je prikazivanje, po njihovim rečima, bilo ugroženo jer je ocenjeno da „ima političku konotaciju“.
Studenti su kazali da su im u upravi FU samo dan pred održavanje izložbe, koju su pripremali mesec dana, kazali da je ipak ne mogu održati u mesnoj zajednici, koju fakultet koristi za izložbene i koncertne aktivnosti, jer ona „ima političku konotaciju“, zbog koje bi fakultet mogao izgubiti pravo na korišćenje tog prostora.
U kolegijumu FU su kazali za Danas da izložba u tom prostoru nije ni bila zakazana, pa nije mogla biti ni otkazana, poručujući da je „mogla da se održi u prostorijama fakulteta koje studenti drže u blokadi“.
Nekoliko stotina studenata je juče po podne ušlo u rektorat Univerziteta, održalo plenum i blokiralo ga, nakon što im je, kako su rekli, dekanka FU Milena Injac kazala da za izložbu ne mogu koristiti fakultetski prostor u mesnoj zajednici, a oni potom dobili negativan odgovor i od „rezervnih“ gradskih i privatnih prostora.
Oni su kazali da će blokada rektorata trajati do večeras, kada se ovaj izložbeni performans biti završen.
“Reč je o multimedijalnoj izložbi čiji je cilj da kod posmatrača izazove empatiju, zbunjenost i strah. U sklopu izložbe biće serija od 15 radova i instalacija i premijerno izvođenje autorskog muzičkog programa u trajanju od osam sati” , najavili su studenti na Instagramu.
Ovaj performans je, inače, započeo u 13 časova, nakon blokade saobraćaja na raskrsnici ispred Osnovnog i Višeg suda, u okviru akcije „Zastani Srbijo“, u kojoj su učestvovali i studenti, i traje do 21 čas.
Kolegijum Fakulteta umetnosti saopštio je za naš medij da prostor mesne zajednice u Knjaževačkoj 2a, koji je dat na upotrebu fakultetu, i on ga „koristi za nastavu, koncerte, izložbe, a pre svega za nastavu na modulu Udaraljke“, predstavlja gradski prostor, i kao takav „podleže određenim pravilima korišćenja“.
„Izložba pod nazivom ’Tunel straha – kako je živeti u mraku‘, koju organiziju studenti Fakulteta umetnosti, u saradnji sa studentima drugih umetničkih fakulteta u zemlji, nije bila zakazana u pomenutom prostoru, pa tako nije mogla biti ni otkazana, a studenti Fakulteta su izložbu svakako mogli da održe u prostorijama fakulteta koje drže u blokadi“, naveo je kolegijum.
U odgovoru se dodaje da se stav Kolegijuma prema zahtevima studenata nije promenio u odnosu na onaj od 9. decembra 2024. godine, kada su ti zahtevi podržani.
Multimedijalna izložba je započela studentskom himnom „Gaudeamus igitur“, a u njenom „tunelu“ se mogu videti skulpture, slike i instalacije koje ukazuju na nesreću, nebezbednost i neslobodu.
U izložbenoj postavci nema direktnih asocijacija na tragediju u Novom Sadu i odgovornosti vlasti, a između ostalog nije korišćen ni simbol ovog studentskih protesta – „krvava“ šaka.
Niški akademci su, inače, blokirali svih 11 fakulteta Univerziteta čije je sedište na teritoriji ovog grada, počev od 6. novembra prošle godine.
Oni zahtevaju između ostalog objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, krivičnu i političku odgovornost nadležnih i prestanak represije prema studentima i ostalim učesnicima protestnih okupljanja.
Univerzitet u Nišu je pružio podršku studentskim zahtevima, ali je saopštio da je protiv blokiranja nastave.
Na studentskim blokadama i blokadama saobraćaja do sada nije bilo ozbiljnijih incidenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.