Osveštane prostorije prihvatilišta „Sveti Joakim i Ana” u Kragujevcu 1Foto: Grad Kragujevac

Prostorije Prihvatilišta za odrasle i starije osobe „Sveti Joakim i Ana” u kragujevačkom naselju Šest topola, koje radi 14 meseci, osveštane su juče u prisusustvu predsednika Skupštine grada, Miroslava Petrašinovića i Dragana Makojevića, direktora Dobrotvorne fondacije Srpske pravoslavne crkve „Čovekoljublje”.

Prostorije ovog doma, koji može da primi 10 korisnika osveštao je episkop šumadijski gospodin Jovan.

„‘Čovekoljublje” je ovaj dom otvorilo pre dve godine, ali je prolazio period licenciranja i praktično radi od pre 14 meseci. Počeli smo u vreme korone, i od tada je 47 korisnika koristilo usluge ovog prihvatilišta“, podsetio je Makojević.

Dobrotvorna fondacija SPC sa gradom Kragujevcom, koji je njihov partner na ovom projektu, pokušava da napravi što gušću mrežu saradnje i podrške, kako bi što manje ljudi koji su zaista u stanju velike potrebe i nevolje, ostalo bez pomoći.

„Tako je ova kuća, u međuvremenu, postala mreža koja pokriva jedan deo najugroženijih građana, da im pomogne, da na dostojan način sačekaju, do završetka procedure nekog trajnijeg smeštaja ili trajnog rešavanja njihovog problema“, istakao je on.

Osveštane prostorije prihvatilišta „Sveti Joakim i Ana” u Kragujevcu 2
Foto: Grad Kragujevac

Predviđeno je da privremeni smeštaj u prihvatilištu „Sveti Joakim i Ana” traje do šest meseci, a u izuzetnim situacijama može trajati i duže.

„Grad Kragujevac je lider u nabavljanju usluga iz sistema socijalne zaštite od strane privatnih pružalaca usluga. Upravo je i ova usluga, usluga prihvatilišta za odrasle i starije osobe, koju pruža ‘Čovekoljublje’, nabavljena na taj način, putem javne nabavke, od strane privatnog pružaoca usluge. Mi zakupljujemo kapacitet od sedam mesta, i za tu uslugu izdvajamo oko 7 miliona dinara za prihvat osoba koje su bez smeštaja ili su ostavljeni, ili nekog drugog razloga nemaju krov nad glavom, do šest meseci“, rekao je Nikola Ribarić, načelnik Gradske uprave za društvene delatnosti.

Nakon toga sistem socijalne zaštite u gradu Kragujevcu brine o tim ljudima i institucionalno ih zbrinjava u slučaju da porodica ili srodnici odbiju da prihvate da se staraju o njima.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari