U Narodnoj biblioteci „Ilija M. Petrović“ u Požarevcu tokom 2015. godine biće otvoreno Omladinsko odeljenje, najavila je direktorka Biblioteke Beba Stanković navodeći kao uslov da bi za ovaj projekat deo sredstava trebalo da odobri i Ministarstvo kulture Republike Srbije. Ovo će predstavljati nastavak ambicioznih planova Biblioteke od kojih su mnogi projekti već realizovani što je ovu ustanovu svrstalo među najuspešnije matične biblioteke u Srbiji.


Odeljenje će biti smešteno u delimično izdvojenom prostoru na ulazu u biblioteku i može odlično da se prilagodi onome što mladi ljudi smatraju da treba da nadju u jednoj biblioteci. -Prostor od tridesetak kvadrata želimo da opremimo na način koji odgovara i može da ispunjava potrebe i zahteve pre svega srednjoškolske omladine, kaže Stanković. To je najkritičniji period kada se mladi ljudi udaljavaju od formalnih institucija u kojima mogu ili ne mogu da dobiju ono što njih interesuje. To su mladi ljudi kojima više nije mesto na Dečijem odeljenju ali njihove potrebe nisu dovoljno prepoznate ni na Odeljenju za odrasle. Oni su negde izmedju. To je jedna vrlo osetljiva grupacija i ako tu izgubimo korak sa njihovim potrebama to može da bude problem za kasnije, objašnjava direktorka Biblioteke.

Ova ideja odavno sazreva, napravljena je finansijska konstrukcija za realizaciju plana, a pomažu i iskustva sa brojnih stručnih putovanja po svetu. Udruženo, domaće snage i strano iskustvo, trebalo bi da omoguće ostvarenje jednog od glavnih zadataka požarevačke Biblioteke za narednu godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari