Šajn: Romska partija preuzima pravnu borbu protiv govora mržnje nakon obustave postupka protiv Dragana J. Vučićevića 1foto Medija centar

Povodom obustavljanja postupka po pritužbi Inicijative A 11 pred Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti u slučaju Dragana J. Vučićevića oglasio se predsednik Romske partije Srđan Šajn.

„Odluka Poverenika za zaštitu ravnopravnosti da obustavi postupak po pritužbi Inicijative A 11 protiv Dragana J. Vučićevića predstavlja ozbiljan propust u zaštiti romske zajednice od diskriminacije i govora mržnje“, saopštio je Šajn.

Zbog toga će, navodi se, Romska partija preuzeti dalje gonjenje u ovom slučaju, svim raspoloživim pravnim sredstvima.

„Već smo angažovali advokata koji će zastupati interese romske zajednice i preduzeti sve raspoložive pravne korake kako bi odgovornost za izrečene tvrdnje bila utvrđena pred nadležnim organima. Smatramo da je Poverenik pogrešno procenio težinu ovog slučaja. Umesto da iskoristi zakonska ovlašćenja kako bi pružio punu zaštitu pripadnicima romske zajednice, izrečeno upozorenje ostavilo je utisak da je otvoren prostor za svojevrsnu nagodbu sa Draganom J. Vučićevićem, dok su Romi ostali bez efikasne zaštite institucije koja upravo zbog toga postoji“, navodi Šajn.

Nažalost, dodaje se, još jednom se potvrđuje utisak da u Srbiji ne važe isti aršini za sve.

„Kada su u pitanju ljudi bliski vlasti ili oni koji imaju veliki društveni uticaj, institucije reaguju znatno blaže, dok se prema siromašnim građanima i pripadnicima osetljivih društvenih grupa primenjuju mnogo stroži standardi i sankcije. To pokazuje da u državi u kojoj institucije kontroliše skupštinska većina okupljena oko SNS-a nisu svi građani jednaki pred zakonom. Dodatnu zabrinutost i potvrdu tog pravila izazivaju i jučerašnje izjave predsednika Republike, koji je rekao da je primio oko 3.000 predstavki građana i da će biti zadovoljan ako uspe da odgovori ili pomogne u svega 300 do 500 slučajeva. Takav odnos prema građanima pokazuje da se ne očekuje jednaka zaštita prava svih, već da postoje oni koji imaju privilegovan položaj i da tu grupu čini 15-20 odsto stanovnika“, navodi se, prenosi N1.

U saopštenju se podseća da je Dragan J. Vučićević, komentarišući prekid železničkog saobraćaja na dan studentskih protesta, „javno izjavio da su za navodnu krađu bakarnih kablova odgovorni ‘Romi blokaderi’, čime je bez ikakvih dokaza čitavu jednu nacionalnu zajednicu doveo u vezu sa izvršenjem krivičnog dela“.

„Takve izjave podstiču predrasude, produbljuju diskriminaciju i mogu imati ozbiljne posledice po bezbednost i položaj Roma u Srbiji. Romska partija će nastaviti da svim raspoloživim pravnim i demokratskim sredstvima štiti dostojanstvo i prava romske zajednice i neće dozvoliti da govor mržnje ostane bez odgovarajuće pravne reakcije“, navodi se u saopštenju Romske partije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari