Rad likovne kolonije pod nazivom „Cvetni maj“ potvrđuje činjenicu da Požarevac spada među srpske gradove sa najbogatijim umetničkim stvaralaštvom. U organizaciji Agencije za obrazovno-pedagoške usluge „Kodeks“ i Udruženje likovnih stvaralaca „Đura Jakšić“ Prva Kolonija pod ovim imenom je okupila oko 30 slikara iz svih republika bivše Jugoslavije.
Naziv kolonije dala je direktorka PD „RIO“ Nataša Savić, koja se rado odaziva ovakvim akcijama s obzirom na to da se preduzeće na čijem je čelu bavi rekultivacijom i ozelenjavanjem, kao i da se tokom maja održavaju festivali cveća, a i samo cveće je u maju najlepše.
– Privredno društvo „RIO“ je uvek podržavalo rad kolonije koji organizuje Snežana Milošević. Stvarno sam fascinirana delima koja nastaju ovde i pozitivnom atmosferom među umetnicima i domaćinima – rekla je Nataša Savić.
Pored redovnih kolonija „Ljubav i razumevanje“ i „Balkane moj“, koje se održavaju tokom jula i novembra, na zahtev slikara iz zemlje i inostranstva, vlasnica Agencije „Kodeks“ Snežana Milošević organizovala je ovu vanrednu koloniu u maju, koja je, kao i ostale, human itarnog karaktera.
– Pošto je grad Požarevac poznat po lepim stvarima, dobrim ljudima, humanim delima, ova kolonija će u potpunosti biti donirana u humanitarne svrhe, najverovatnije za poboljšanje uslova u porodilištu, jer se najplemenitije stvari dešavaju rađanje beba. Prema tome, ova majska kolonija je kolonija ljubavi, razumevanja i dobrote – istakla je Snežana Milošević.
Otvaranju kolonije prisustvovao je i narodni poslanik, Žarko Pivac koji je istakao da je reč o veoma značajnoj manifestaciji koju podržava lokalna samouprava: – Ovo je dokaz da politika ne mora uvek da bude u prvom planu, pa čak i na dan izbora. Naš cilj je da se ljudi što manje bave politikom, da nemaju tih briga u životu i da se pre svega orijentišu na lepe stvari Kao što je umetnost, jer umetnost oplemenjuje ljude. Požarevac je u maju ove godine organizovao najveći festival cveća u Srbiji, a pre toga smo bili poznati upravo po ovim slikarskim kolonijama kojih je sve više i gde učestvuje najveći broj slikara na Balkanu. U narednoj godini očekuje nas još jedan veliki poduhvat u kome će, u izradi 365 slika, učestvovati nekoliko stotina slikara i nadamo se da će se ta ideja Snežane Milošević ostvariti za Ljubičevske konjičke igre, septembra 2013 godine. Na nama je da nastavimo izdvajanje sredstava za kulturu i da ta saradnja bude na dobrobit svih nas. Obaveza nas koji smo u politici je da pomažemo umetnost, ne zato što je to moranje i zato što se tako stiču politički poeni, nego zato što stvarno smatramo da je potrebno investirati u kulturu – rekao je Pivac.
Predsednik Udruženja likovnih umetnika „Sergej Jovanović“ iz Beograda Todor Jovanovski smatra da su likovne kolonije koje organizuje Snežana Milošević vodeće na Balkanu, a to potvrđuje sastav slikara koji učestvuju na njima. – To su vredni i veoma kvalitetni slikari, uslovi su fantastični, tako da se redovno odazivam i zadovoljstvo mi je da slikam u Požarevcu, koji će vremenm postati centar likovne kulture u Srbiji – naglasio je Jovanovski. Učesnik likovne kolonije iz hrvatskog grada Kastva Željan Pavić, istakao je da je kolonija međunarodna institucija zahvaljujući kojoj se ljudi okupe oko jedne ideje – umetnosti. On je ocenio da je Požarevac sa svojim krajolikom, ljudima i svim ostalim sadržajima veoma zanimljiv.
Organizatoru likovne kolonije, Agenciji „Kodeks“ treba odati zahvalnost, ne samo na promociji i obogačivanju kulturnog života grada Požarevca, već i na ostvarenju drugih ljudskih vrednosti, poput širenja prijateljstva, i nadasve na ostvarenju humanitarne misije kroz akcijske prodaje stvorenih dela i doniranje sredstava za humanitarne svrhe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


