Užice: Lokalna vlast obećala izgradnju fekalnog kolektora 1Izlivanje kanalizacije u Turici/ Foto: UOL

Da građanske inicijative, bez obzira na birokratske i finansijske, a često i političke i druge prepreke, mogu da imaju pozitivan epilog dokazuje aktivizam udruženja građana Užička odbrambena liga (UOL) i meštana užičkog naselja Turica.

Oni su uspeli da privole lokalnu vlast da pokrene procedure i obezbedi novac kako bi to naselje, nadomak grada, konačno dobilo fekalnu kanalizacionu mrežu. Zbog nepostojanja kompletne fekalne kanalizacije, dotrajalosti postojeće mreže i korišćenja septičkih jama u tom naselju, fekalne vode završavaju u reku Đetinju. Igradnjom kolektora rešio bi se ne samo problem stanovnika tog naselja, nego i veliki ekološki problem celog grada.

Kako je Danas pisao, predstavnici UOL su predložili da se do kraja ove godine, tokom prve faze, izgradi glavni fekalni kolektor, a naredne godine i sekundarna mreža. Primarni krak kolektora, dužine 1,3 km i prečnika 250 mm, kako objašnjavaju, mogao bi da se izgradi za šest meseci i njime bi se fekalne vode usmeravale do pumpne stanice u sistem gradske fekalne kanalizacije. Radovi bi, kako su proračunali, koštali oko 200.000 evra, a naredne godine usledio bi završetak kompletne investicije – postavljanje crpne pumpe i sekundarne kanalizacione mreže, koja bi omogućila svakom domaćinstvu u Turici da se priključi na novi kolektor.

Osim toga, predlaže se gradnja utvrda uz obalu, kojima bi se obezbedio kolektor, uređenje šetališta uz reku, regulisanje toka Volujačkog potoka, čijim tokom fekalne vode završavaju u Đetinju, postavljanje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i kompletno uređenje zapuštene zelene površine.

Prema podacima UOL, polovina od 7.000 stanovnika tog naselja živi u domaćinstvima koje nemaju priključak na fekalnu kanalizaciju, iako plaćaju porez kao i ostali građani Užica.

Aktivisti UOL i građani su pokrenui inicijativu za rešavanje tog problema i prikupili više od 1.000 potpisa na peticiji koju su uputili gradskoj vlasti, zahtevajući susret sa gradonačelnikom i njegovim saradnicima. Iako su isticali da je 200.000 evra potrebno samo za postavljanje fekalnog kolektora, a ne za ceo projekat, gradonačelnik Užica Tihomir Petković je navodio da tim iznosom ne može da se reši problem, već da je za to potrebno pet miliona evra i da tih para nema u budžetu. Ipak, građani su, koristeći zakonite procedure, primorali odgovorne u gradskoj vlasti da menjaju priroritete i ukazivali da bi budžetskim novcem trebalo da se finansiraju projekti koji su u interesu građana, a ne oni koji su definisani interesima kapitala, pojedinaca ili drugim sličnim interesima.

Pre mesec dana, predstavnici UOL su razgovarali sa gradonačelnikom i postigli dogovor kojim su utvrđene dve varijante mogućeg rešenja. S druge strane, pre desetak dana, Skupština grada je, uvažavajući tu inicijativu, usvajajući odluku o rebalansu budžeta, odlučila da za izgradnju kolektora u Turici izdvoji 16 miliona dinara.

„U rebalansu budžeta je i 16 miliona dinara koje smo obećali građanima Turice i predstavnicima Užičke odbrambene lige i na taj način pokazali smo da poštujemo lokalna udruženja i njihove dobre predloge“, saopštio je gradonačelnik Petković.

Užice: Lokalna vlast obećala izgradnju fekalnog kolektora 2
Foto: Nenad Kovačević

Prema prvoj varijanti dogovora, tender za izvođenje radova trebalo bi da se raspiše početkom oktobra i oni bi, u zavisnosti od vremenskih prilika, mogli da počnu u decembru ove ili u martu naredne godine. Druga varjanta, predviđa da se u budžetu za 2020. godinu, kako je navedeno u tom aktu, planira ta pozicija i da se uskladi sa sa planom javnih nabavki za narednu godinu, a da se nabavka za izgradanju kolektora raspiše 1. marta. Ugovor će se, piše u sporazumu, potpisati do 1. maja, a izgradnja bi trebalo da se završi do 30. juna 2020. godine.

Mihailo Krstić, koji je u ime tog udruženja potpisao dogovor sa gradonačelnikom, očekuje da lokalna samouprava ispuni preuzete obaveze.

Užice: Lokalna vlast obećala izgradnju fekalnog kolektora 3
Foto: Nenad Kovačević

„Odlukom o rebalansu je odvojen novac u budžetu i pretpostavljam da će angažovati adekvatnog izvođača radova i nadam se da će predstavnici lokalne samouprave poštovati dogovor“, kazao je Krstić i dodao da je ta inicijativa dokaz da se javni interesi građana mogu ostvariti.

Važnost građanske inicijative

– Građani bi trebalo da iskazuju solidarnost i da znaju da postoje udruženja kojima mogu da se obrate za pomoć. Oni koji sede u gradskoj kući mogu da ne uvaže jednog ili dvojicu građana ali, ukoliko se pokrene incijativa, podržana sa mnoštvom potpisa, onda to mora da se uvaži i da se problem rešava u institucijama“, poručio je Krstić.

Mogući problemi

Predrag Nedić iz UOL kaže da bi problemi mogli da nastanu zbog tri velika projekta sa kojima je grad konkurisao za novac od različitih fondova, jer ta podrška nije izvesna. „Fondovi zahtevaju učešće grada u finansiranju tih projekata. Ukoliko neki od njih ne budu odobreni ove godine, kako smo razumeli gradonačelnika, novac za izgradnju kolektora biće izdvojen i gradnja će početi 1.decembra. Ako budu prihvaćeni svi pojekti, novac za izgradnju kolektora biće planiran u budžetu za narednu godinu i biće izgrađen najkasnije do 30.juna“, naveo je Nedić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari