Uoči izbora razgovarali smo sa Vladimirom Ilićem, jednim od čelnih ljudi Ujedinjenih regiona Srbije i kandidatom za gradonačelnika Požarevca.


Šta Vas je motivisalo da se kandidujete za gradonačelnika Požarevca?

– Činjenica je da u Požarevcu do dana današnjeg nema nijednog ozbiljnijeg domaćeg ili stranog investitora uprkos tome što smo na Koridoru 10. Sva industrija je propala i nekada jedan od najvećih agroindustrijskih centara Srbije je danas u ozbiljnom problemu. Smatram da mogu svojim iskustvom, znanjem i energijom da to sve promenim, napravim industrijsku zonu i stvorim uslove da ljudi masovno počnu da rade. Želim da se vratim u Požarevac i pokažem da je moguće drugačije.

Kako planirate da to ostvarite?

– Požarevac ima gotovo dvostruko veći budžet od gradova kao što su Loznica, Valjevo, Jagodina, Pirot, Zaječar i mnogih drugih većih ili sličnih po broju stanovnika. Ovaj budžet je dodatno uvećan inicijativom Ujedinjenih Regiona Srbije o decentralizaciji zahvaljujući kojoj je sada oko 650 miliona dinara više po osnovu poreza na zarade koje ostaju gradu. Sredstava ima ali se ona troše neefikasno kroz sumnjive javne nabavke, ogromne birokratije i gubitke u komunalnim sistemima grada. Paralelno sa izgradnjom i opremanjem zone obezbediću 150 miliona za Garancijski fond preko koga će lokalna privreda dobijati brze i jevtine kredite, a gradske pare ću držati u onoj banci koja obezbedi najbolje uslove za lokalnu privredu. Poljoprivrednicima ću u prvoj godini obezbediti sredstva za subvencije u iznosu od 150 miliona, a od stočne pijace planiram da napravim Regionalni kvantaš gde bi se na veliko trgovalo poljoprivrednim proizvodima.

Kako grad može pomoći da se poboljša privreda i preduzetništvo?

– Neophodno je ukinuti gradske takse i namete svima koji započinju biznis i naročito onima koji ne smanjuju broj zaposlenih. Gradsku birokratiju treba smanjiti i dovesti u red. Oni „jedu“ gotovo trećinu budžeta koji je oko 3 milijarde. U javnim komunalnim preduzećima ću uvesti pravilo „3 puta 10“ što znači da će svaki direktor koji će prethodno biti izabran na konkursu morati da u toku prve godine smanji troškove za 10 odsto, uveća prihod za 10 procenata i uveća naplatu za 10 odsto, kako bi i dalje radio taj posao. U protivnom, mora da ide bez obzira da li je član bilo koje stranke ili ne. Redovno ću se savetovati sa privrednicima u cilju da vidim šta grad može da učini za njih, a šta oni za grad. Danas ih niko ništa ne pita i prepušteni su sami sebi.

Šta mogu da očekuju građani?

– Zahvaljujući višku sredstava u budžetu grada obezbediću besplatan prevoz penzionerima na teritoriji opštine, svim nezaposlenim porodiljama naknadu u visini od 15 hiljada mesečno za prvu godinu života deteta, stipedije sa siromašne i uspešne učenike, subvencije za komunalne usluge najsiromašnijima kao i subvencije za lekove za hronične bolesnike. Priključke na toplovod, vodovod i kanalizaciju će siromašniji građani plaćati beskamatno na 10 godina uz svaki račun za usluge. Mnogi ljudi danas nemaju hiljadu ili dve hiljade evra za plaćanje tih usluga odjednom. Grad će biti lepši i uređeniji sa mnogo zelenih površina i sportskih terena.

Kako mislite da poboljšate ukupne uslove za život građana i funkcionisanje grada?

– Uvešću najpre red u gradskoj upravi, ukinuću Direkciju za izgradnju grada, doneti strateški plan razvoja infrastrukture, formirati antikorupcijsko telo na nivou grada i napraviti program gazdovanja javnom svojinom koja je vraćena gradu. Danas grad ima više od 250 hektara zemljišta o kome niko ne brine, na kome se bespravno gradi i pojedinci obrađuju tu zemlju bez naknade. Osim toga, postoji i oko 150 lokala u vlasništvu grada o kojima se ne vodi računa. Ta i ostala imovina gradu može da donese ogromne prihode. Preispitaću i po potrebi ukinuti sve nepotrebne i besmislene manifestacije i proslave, ispitaću finansiranje sportskih klubova i njihovo poslovanje, napraviću da LJKI gradu donose profit, a ne gubitke. Cilj će mi biti i da vratim MIP u državno vlasništvo i da tamo otpočne proizvodnja kako bi se pokrenuo lanac proizvodnje u poljoprivredi. Zamislite samo šta bi bilo da je MIP kupio MZ Union. Danas bi tu radilo 500 ljudi. Ovako sva je oprema posečena i odneta. Zbog toga želim da preko državnih organa pokrem inicijativu da se preispitaju sve špekulativne privatizacije u gradu koje su ostavile ljude bez posla.

Imate li snage i tim za sve to?

– Naravno. Ja u sve ovo ne bih ni ulazio da nisam siguran da ću uspeti. Moji savetnici će biti gospoda Zvonko Milenković i Petar Tutavac. Njihovo iskustvo i kredibilitet uz uključivanje mladih i sposobnih ljudi u najvažnije gradske poslove su garancija da mogu da ispunim sve ciljeve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari