
Usvajanje novih tehnologija je prirodan razvoj koji dolazi između generacija, kao što je u moje vreme došlo do uvođenja kombajna, rekao je danas Momir Alvirović iz kompanije Agrodron, jedan od pionira korišćenja bespilotnih letelica u poljoprivredi u Srbiji na panelu o tehnološkom napretku u oblasti poljoprivrede.
Primena novih tehnologija poput veštačke inteligencije, kontrole kvaliteta hrane i organska proizvodnja vina bili su dominatne teme drugog dana u paviljonu Evropske unije na 92. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, saopštila je danas Evropska kuća.
Učesnici su se posebno posvetili tehnološkom napretku u oblasti poljoprivrede, pre svega koliko se nova rešenja primenjuju, koliko poljoprivrednici žele da eksperimentišu i koji su glavni izazovi na tom polju.
„Današnja generacija poljoprivrednika ima na raspolaganju moderne moćne alate da svoj rad učini produktivnijim i ekonomičnijim. Njima su digitalne tehnologije dostupne, one su se u međuvremenu razvile, uključujući i granu robotike i bespilotnih sistema. Svi ovi alati ne menjaju osnovnu filozofiju, već daju priliku modernim proizvođačima da ih akumuliraju brže i da ih preciznije primene, kako bi proizveli više sa manje troška“, rekao Alvirović.
Tradicionalni pristupi, kao što je kalendarsko vođenje agrotehničkih mera, zahtevaju najviše rada i izdvajanja, a nemaju uvek dobre rezultate, ocenio je Srđan Tadić iz komanije Atfield, koja radi sa vinogradarima i pomaže im da pomoću senzora i veštačke inteligencije bolje razumeju klimatske uslove i zemljište.
Milan Banić iz kompanije Coming naglasio je da „poljoprivrednicima nisu potrebna samo uveravanja, potrebni su im konkretni rezultati kako bi prihvatili napredne tehnologije uz obaveznu edukaciju.
„Moramo da imamo dosta demonstracija i ogleda, gde mi imamo konkretne rezultate, i onda je najbolja reklama ‘od usta do usta’. Kada imamo jednog zadovoljnog poljoprivrednika, posle godinu dana imaćemo tri nova korisnika. Podaci iz sveta pokazuju da čak i do 25 posto operativnih troškova možemo da smanjimo u poljoprivredi. Neka je u realnosti i polovina od toga ušteda, to vas opet čini konkurentnijim, i ako ne koristite ovakve tehnologije, uskoro vas neće biti“, rekao je Banić.
Direktor Instituta BioSens Vladimir Crnojević ukazao je da se sistemi u obrazovanju „teško menjaju“ i poručio da će „usvajanje novih stvari i inovacija“,kao i „sadržaj koji je dostupan onlajn biti važan izvor infomacija“.
„Fakulteti su tromi i spori i moraće da se menjaju i na globalnom nivou pošto su promene veoma brze“, naglasio je Crnojević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.