Dević: Grupu tajkuna zainteresovanih za investicije ATP “Vojvodine” smenila ekipa biznismena bliskih sadašnjim vlastima 1FOTO Stanislav Milojković

Iako postoji mnogo pravnih razloga za krivične prijave protiv učesnika u slučaju ATP “Vojvodina”, ja ih za sada neću podnositi jer je veliki broj tužilaca i sudija, koji bi o tome morali da odlučuju, pod direktnim uticajem ili pritiskom nekadašnjeg gradonačelnika Novog Sada, sadašnjeg ministra odbrane, Miloša Vučevića, poručuje investitor ATP Vojvodina Ilija Dević.

Kako podseća, ATP “Vojvodinu” kupio je 2004. na javnoj aukciji, domaćim kapitalom poznatog porekla.

„Sticao sam ga više od četrdeset godina u staroj Jugoslaviji, toj velikoj državi, gde su se znala pravila igre i gde sam bio među pet najjačih preduzetnika u maloj privredi. Kasnije sam imao malo, srednje pa veliko preduzeće. Nisam novac doneo sa poreskih rajskih ostrva, nisam ga sticao privilegijama niti političkim poznanstvima a nikada nisam ni u žargonu bio izjednačen sa tajkunima ili ratnim profiterima. I pored toga doživeo sam da mi kapital otima država čiji sam budžet decenijama punio, u kojoj sam zaposlio više od petsto ljudi i gde sam razvijao poslovni plan za novih 1.200 radnih mesta“, kaže Dević.

Kada je Vučević 2012. izabran za gradonačelnika, kaže on, dočekao ga je stav Evropske komisije prema kome je AТP “Vojvodina” jedan od pet najvećih predmeta u okviru 24 sporne privatizacije, ali jedini u kome je oštećen investitor a ne država.

„Zatekao je i izvršnu presudu za naplatu odštete preduzeću za period od prve četiri godine nerada autobuske stanice. Ona je, po računici veštaka koje je odredio sud, iznosila oko 17 miliona evra sa kamatom. Grad je zbog toga imao rezervisana sredstva iz kojih je trebalo da se isplati odšteta i što bi okončalo stečaj punim izmirenjem poverilaca među kojima su bili radnici, banke i Poreska uprava. Taj novac je negde nestao“, ističe Dević.

Dević dodaje i da je dolaskom na vlast Vučević organizovao i njegov politički progon javnim istupanjem u medijima i gradskoj Skupštini.

„U isto vreme članovi evropske Komisije i evropskog parlamenta pozivaju me u Brisel i dolaze u Srbiju, a tvrde da će se uspeh reforme i nezavisnosti pravosuđa meriti prema ovom predmetu koji je pod monitoringom EK. I pored toga, stečaj ATP “Vojvodine” dovodi se do bankrota, imovina se rasprodaje bud-zašto poznatom kupcu, znatno ispod vrednosti građevinskog materijala, tako da su poverioci naplatili mizeran deo. Strečaj se zatvara, kao i stečajna masa iako po dva “živa” revizijska odštetna zahteva VKS još nije odlučivao. Nije to ni mogao jer su umesto pred VKS, dve ipo godine ležala u arhivi Privrednog suda u Novom Sadu koji je trebalo odmah da ih prosledi na odlučivanje“, priča Dević.

Tome je, kako tvrdi, Vučeviću pomagala sada penzionisana sutkinja Slobodanka Komšić, rođena sestra guvernerke Jorgovanke Tabaković.

„Morao sam da intervenišem i po sili zakona, stečajna masa je ponovo registrovana tako da će se u VKS-u ipak odlučivati o odštetnim zahtevima. Oni nisu mali, pa bi logično bilo da se u pregovorima pronađe model poravnanja kojim bi se ublažila šteta zbog neispunjenog ugovora. Tim pre što se i pred Ustavnim sudom nalazi predmet zahteva za nadoknadu lične štete“, kaže on.

Naposletku, zaključuje Dević, javnost bi trebalo da zna da je proces otimanja njegove investicije deo šireg plana u okviru kojega ista grupa podobnih biznismena preko svog političkog predstavnika uveliko radi na preuzimanju beogradske autobuske stanice i saobraćajnog preduzeća “Lasta”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari