Sirogojno kompani iz zlatiborskog sela Sirogojno, koje poseduje jednu od najvećih hladnjača za voće u ovom delu Srbije, izgradiće u Rupeljevu kod Požege pogon za finalizaciju prerade voća.
U objekat od 1.000 kvadratnih metara biće montirana savremena inostrana i domaća oprema, koja će omogućiti primenu jedinstvene tehnologije za izvlačenja vlage iz svežeg ili zamrznutog voća, koje će posle tog postupka sadržati i veću koncentraciju prirodnog šećera. Dnevni kapacitet, kako je rekao Rade Ljubojević, vlasnik kompanije, biće tri do četiri tone voća, koje se koristi u konditorskoj i prehrambenoj industriji. Pogon bi trebalo da bude izgrađen krajem februara ili početkom marta naredne godine, a investicija je vredna milion evra. Nameravamo da proširimo delatnost proizvodnjom marmelade, džemova i voćnih preliva, a proizvode ćemo plasirati na tržišta Amerike, Japana i Evrope. Imali smo preliminarne razgovore sa partnerima iz inostranstva i nadamo se da ćemo veću martu naredne godine krenuti sa izvozom“, rekao je Ljubojević, i dodao da će se u tom pogonu prerađivati malina, kupina, šljiva, jabuka, borovnica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


