Unija poslodavaca Srbije uputila Vladi predlog mera za revitalizaciju privrede 1Foto: Beta/Saša Đorđević

Unija poslodavaca Srbije (UPS) uputila je Vladi Srbije predlog Paketa 5+3 mere za revitalizaciju privrede i minimiziranje uticaja pandemije korona virusa na nacionalnu ekonomiju.

Paket od pet mera predložen je predsednici Vlade Ani Brnabić, dok je predlog mera upućen i ministru za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoranu Đorđeviću.

Pozdravljajući dosadašnje mere Vlade za podršku privredi, UPS predlaže smanjenje PDV u najteže pogođenoj oblasti turizma i ugostiteljstva na 10 odsto, kao i plaćanje PDV po realizovanoj fakturi, počev od 1. januara 2021.

Vladi Srbije se takođe predlaže ukidanje obaveze dokumentovanja neoporezovanih troškova naknada prevoza za dolazak i odlazak zaposlenih sa posla, kao I smanjenje iznosa lokalnih komunalnih taksi za 30 odsto, kao što su, na primer, nadoknade za isticanje firme. UPS traži i odlaganje plaćanja novouvedene eko takse do 1. aprila 2021. godine

Uz navedeni paket, Unija je naglasila da je veoma bitno i da javni sektor blagovremeno ispunjava sve dospele novčane obaveze iz ugovora i komercijalnih transakcija sa privatnim sektorom. „Dosadašnje mere Vlade Srbije predstavljale su veliku pomoć privredi Srbije.

Tu se, pre svega, misli na isplatu minimalne zarade i odlaganje plaćanja poreza i doprinosa za januar 2021. godine. Međutim, te mere nisu dovoljne za dubinu krize u kojoj se ceo svet, pa i naša zemlja nalazi.

Što pre to razumemo i što ranije primenimo nove mere, to će posledice biti manje. A posledice samo u prvom koraku prete preduzećima, jer ukoliko padnu prometi smanjiće se i uplate u budžet, dok bi nova otpuštanja dodatno opteretila socijalni deo budžeta“, izjavio je direktor UPS Srđan Drobnjaković.

Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja UPS je uputio predlog da se zaposlenima omogućiti korišćenje prošlogodišnjeg godišnjeg odmora i nakon 30. juna tekuće godine, kao i da ukoliko se isti koristi iz delova ne postoji ograničenje da prvi deo ne sme biti kraći od 2 nedelje.

Takođe se predlaže da naknada zarade zbog privremene sprečenosti na rad u trajanju od 30 dana ide o trošku Fonda za zdravstvo RS, a ne o trošku poslodavca. Isto tako se traži da se pojednostavi procedura davanja saglasnosti nadležnog ministra u slučaju da poslodavac ima, usled prekida rada ili smanjenog obima posla, potrebu da uputi zaposlenog na odsustvo duže od 45 radnih dana, uz naknadu zarade od 60 odsto.

U Uniji poslodavaca naglašavaju da su do sada nailazili na razumevanje Vlade Srbije i ovoga puta takođe očekuju u najkraćem roku organizaciju sastanka, na kome bi se zajednički tražilo rešenje koje je najbolje za sve, navodi se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari