Vučić: Cena goriva može da ide pet ili deset dinara gore ili dole, a šta će biti zimi niko ne može da kaže 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, povodom povećavanja cena benzina rekao da to zavisi od cena nafte na svetskom tržištu, a da će, što se Srbije tiče, država nastaviti da održava ovu cenu goriva „odustajanjem od 15 posto od akciza“.

Istakao je da ne očekuje da do zime cena goriva bude bude drastično veća.

„Cena možda ide pet ili deset dinara gore ili dole. Šta će biti zimi niko ne može da kaže. Punićemo naša skladišta“, kazao je Vučić.

Dodao je da se „razgovara sa Englezima da napravimo nova velika skladišta za sirovu naftu i za dizel, a da je za to potrebno dve godine“.

Povodom poreske i fiskalne reforme koja se sprovodi, Vučić je pozvao građane da traže fiskalne račune, jer ako to ne čine „nisu pomogli nikome osim nekome da se bogati“.

„Moramo iz nečega da kupimo gas, naftu, dovolno uglja da bi ljudi imali struju. Nema pardona po tpm pitanju ni prema kome“, rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, zbog neplaćanja poreza „neki najekskluzivniji klubovi i splavovi u Beogradu su zatvoreni“, zato što su dnevno prijavljivali „nula prihoda“.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će upumpavanje gasa, koga će Srbija nabaviti od Rusije, u skladište u Mađarskoj, početi za 15-20 dana, a da bi gorivo do zime moglo da poskupi pet do deset dinara.

„Skladištenje gasa u Mađarskoj znači 10 odsto više sigurnosti za zimu, a kupujemo i ugalj sa strane da bismo obezbedili nedostajuće količine“, rekao je Vučić novinarima u Vranju tokom obilaska Centra za azil u tom gradu u kojem su smeštene izbeglice iz Ukrajine.

Dodao je da se u Srbiji dnevno kopa izmedju 60.000 i 62.000 tona uglja, a da su potrebe zimi i do 95.000 tona uglja dnevno.

„Zbog toga moramo da kupimo deo uglja dok ne budemo sposobni da kopamo više“, kazao je Vučić.

On je rekao da Srbija još nije zvanično obaveštena o novom paketu EU sankcija Rusiji u vezi sa naftom.

„Video sam nacrt, ali ne i konačnu odluku, za čiju primenu je period prilagodjavanja šest meseci, krajem novembra i početkom decembra, kada je najgore vreme“, rekao je Vučić i dodao da ima „ogroman strah za sve to“.

Gorivo bi u Srbiji, prema njegovim rečima, do zime moglo da poskupi za pet do deset dinara, a da je sada jeftnije nego u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

Srbija je, po njegovim rečima, ranije najviše uvozila iračku naftu, ali da se to promenilo u poslednja tri meseca jer je jeftinija nafta iz Rusije.

Planira se, kako je rekao, sa Englezima izgradnja skladišta nafte u Srbiji, ali da je za završetak potrebno dve godine.

Istakao je da Srbija kupuje sve što može i da će država dati sve od sebe da se pripremi jer kad dođe zima ni novac kao najvažniji resurs neće pomoći da se kupi struja ili nafta po pristupačnim cenama.

On je rekao da je za kupovinu robe za zalihe potrošeno 1,2-1,3 milijarde, neplanirano budžetom.

Istakao je da su se poljoprivredni proizvodjači „pomamili za izvozom, ali da će se to držati pod kontrolom“.

„Dobro je što je deficit manji za 300 miliona, nego što je planirano“, rekao je Vučić.

Dodao je da su strane investicije za pet meseci 1,142 milijarde evra, a da su prošle godine bile 1,4 milijarde.

Investicije su, prema njegovim rečima, imale skok u maju iako je rat u Ukrajini, što je, kako je rekao „neviđeno jer su oni koji imaju novac najosetljiviji“.

Vučić je rekao da se stabilizovao i budžet Beograda, mada ima problema sa naplatom poreza na imovinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari