foto: Printscreen YouTube KoSSevGoran Antić, vlasnik autobuskog prevoza iz Kosovske Mitrovice “Joe Travel”, moraće da plati dug od skoro tri miliona dinara Poreskoj upravi zbog, kako kaže, prevoza studenata sa severa Kosova na proteste širom Srbije.
Antić je tokom protekle godine postao je poznat javnosti zbog svojih akcija u kojima je besplatno prevozio studente sa Kosova na studentske proteste u centralnoj Srbiji.
Počeo je sa prevozom studenata na Sretenjski protest u Kragujevac, nakon kojeg je odmah došlo do kontrole njegove firme od strane poreske uprave.
Iako je rok za otplatu duga bio petak 27. februar, Antić za Danas kaže da je rok na njegovu molbu produžen jer nakon blokade računa ne bi mogao da posluje, registruje vozila, plaća doprinose i servise.
“U principu kad se račun blokira, vi ste ono što bi rekli kao da ne postojite”, kaže Antić.
On navodi da je od “dva izvora iz Beograda” saznao da je povod njegova vožnja studenata u Kragujevac te da je pretpostavio da će kontrola Poreske uprave biti vanredna.
“Trajalo je nekih devet meseci, baš su me nekako izmorili, nisu hteli to da završe, kao da su namerno odugovlačili”, pojašnjava on.
Na pitanje šta su iz Poreske uprave naveli kao povod za dug od skoro tri miliona dinara, Antić odgovara da su mu rekli da nema nikakve utaje poreza, da je PDV plaćen, ali da su našli da naplate kaznu za neoporezivu zaradu koja se plaća ljudima posle svake vožnje.
“Posle svake vožnje, vozač dobije zaradu koliko može da dobije u tom regularnom iznosu, potpiše priznanicu ili ne, to manje više. Bitno da smo mi to ispoštovali, ali u principu oni kažu da to ne može, i da je tu najveći i jedini jedini problem”, navodi naš sagovornik.
Dodaje da je kontrola vršena preko dve godine te da su u više navrata prepravljani zapisi.
“Nakalemili su na skoro 2 900 000, sa tim kamatama i čekanjem od devet meseci. Znate kad dođe poreska, kad je vanredna kontrola oni moraju nešto da nađu, mora da bude neki sitan propust, nešto za šta mogu da se uhvati”, objašnjava Antić.
Van ovog duga Antić navodi da nije bilo većih pritisaka, već da su mu ljudi savetovali “da ne talasa”.
“Ali to je verovatno neki dobronamerni savet od ljudi, sa kojim se oni znaju, koji verovatno rade za režim”, kaže naš sagovornik.
Ipak napominje da mu je pre svih ovih dešavanja, nakon objavljivanja Koraksove karikature na društvenim mrežama i komentarom na račun patrijarha, bilo slomljena šoferšajbna na deset vozila.
“To veče je bilo to mislim da su bila tri vozila u Zvečanu i četiri u Mitrovici, polomili su šofersajbne na nekim vozilima i bočna stakla. To su radili ljudi iz SNS-a i to sam saznao”, tvrdi Antić.
Komentarišući vlast u Srbiji Antić ističe da vladajući režim mora u jednom trenutku otići sa vlasti.
“Što se pre sruši, biće nama lakše, da počnemo da živimo normalno”, kaže on.
Govoreći konkretno o situaciji na Kosovu, on navodi da pored SNS-a ljude proganjaju i prištinske institucije.
“Utrkuju se ko će više, ali mislim da je Vučić u tome uspešniji”, kaže on.
Napominje da je nakon dokumenta Poreske uprave, dobio i dokument i od kosovske Poreske uprave koja traži 110 hiljada evra.
“To neću nikad da im platim, jer su oni hteli neko dvostruko oporezivanje. Ja sam rekao – ja sam bre za vas stranac, firma je u Novom Pazaru, deo delatnosti obavljam u Mitrovici, vozim na Beogradu. Ne mogu da plaćam i vama i njima rekret”, ističe sagovornik Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


