Dobrica Veselinović: Spremni smo na tešku i prljavu borbu 1Foto: Medija centar

Što se mene lično tiče, stvar je dosta „jednostavna“ – prvo treba da dođemo do boljih uslova za izbore, a onda da se na njima izborimo da Beograd postane dobar grad za sve – kaže na početku razgovora za Danas Dobrica Veselinović iz Ne davimo Beograd.

Sa Veselinovićem smo razgovarali o njegovoj kandidaturi za gradonačelnika na izborima 2021. kao i ambicijama ove organizacije da prošire svoje delovanje sa lokalnog na širi nivo i time obuhvate teme takozvane visoke politike, u odnosu na koje ih javnost do sada nije, ili je njihove stavove i pozicije slabije primećivala.

*Ispostavljaš se kao najverovatniji kandidat za gradonačelnika Beograda, što znači da ćeš u izbornu borbu sa finansijskim moćnicima i uveliko dokazanim ljudima sa velikim, iako sumnjivo stečenim privilegijama. Kako zamišljaš da će ta borba izgledati i odakle crpiš snagu za nju, imajući u vidu navedene specifične i, reklo bi se, vrlo teške okolnosti?

– Da, nema sumnje da će borba će biti neravnopravna, prljava, teška i dugotrajna. Ali mi smo spremni. Ovo je naš grad, mi smo ti ljudi. Mi nemamo drugi grad za život. Snagu mi uliva i činjenica da se sve veći broj komšija i sugrađana pridružuje Ne davimo Beograd. Sve više je ljudi koji žele da se pitaju u kakvom okruženju žele da žive. Prošle godine duplirali smo članstvo, a sa radom su počeli i lokalne grupe u opštinama u kojima nismo imali ozbiljnu podršku do sada, kao što su npr. Obrenovac, Voždovac ili Rakovica. Zato, pridružite se i vi Inicijativi Ne davimo Beograd, da zajedno pobedimo korumpiranu političku elitu.

*Ne davimo Beograd se tokom godina dokazala kao organizacija koja je ne samo da je pokrenula već je i dosledno podržavala lokalne inicijative u okvirima prepoznavanja javnog interesa građana Beograda. Mnogi su, međutim, bili skloni kritici u smislu toga da vas ne prepoznaju kao ozbiljnu političku organizaciju, imajući u vidu tvrdnje da izbegavate probleme koje prekoračuju lokalne inicijative i ne želite da se bavite temama takozvane visoke politike, koje su, takođe, ključne za život građana.

– Nažalost, živimo u zemlji u kojoj je toliko sve izokrenuto, da bude čudno kad se organizacija koja se kandiduje na gradskim izborima, ograniči na gradske probleme. Za nas je to jedino logična postavka stvari. Jedan od strukturalnih problema sa kojim se decenijama susrećemo, je taj da smo izgubili priliku da utičemo na odluke koje oblikuju našu budućnost. To je zapravo bio i uzrok našeg bavljenja politikom. Niko nije zastupao naše interese, niti se bavio temama koje su nama važne. Od početka smo crpeli snagu i znanje iz našeg neposrednog okruženja i okoline u kojoj smo odrasli, u kojoj živimo i radimo. To ne znači da mi izbegavamo da se odredimo o problemima koje nisu „samo lokalni“ već tim problemima pristupamo na drugačiji način. Šta to konkretno znači? Mi prvo radimo sa ljudima, sa našim komšijama na terenu, jer se kroz taj rad okupimo oko problema koji nas tište, a onda od naizgled malih stvari odmotavamo velike probleme u našem društvu i na njih zajedno nalazimo održiva i dugotrajna rešenja po našoj meri. Što se tiče ozbiljnosti, mi se nekada interno šalimo kako smo jedna od najstarijih organizacija u srpskoj politici. To kažemo jer su se do sada mnoge stranke cepale, pravile su se nove koje su se opet cepale, nestajale, ljudi su preletali u DS, pa u SPS, pa u SNS, a mi smo od „autsajdera“ postali ozbiljna organizacija, koja će tek rasti i razvijati se. Šalu na stranu, izuzetno ozbiljno pristupamo ovome što radimo. Organizacija raste i razvija se iz dana u dan. E, sad, kada to imate na umu, zamislite tek šta možemo i ćemo uraditi u narednim godinama.

*Hoćete li se u susret izborima odlučnije pozabaviti i temama koje nisu lokalne, kao što je nedavno u razgovoru za naš list najavio Radomir Lazović, objašnjavajući saradnju koju imate sa bivšim gradonačelnikom Šapca, Nebojšom Zelenovićem? Zelenović je jasno politički istupio u vezi sa članstvom Srbije u EU i NATO.

– Naravno da ćemo, ukoliko odlučimo da nekada izađemo na republičkom nivou na izbore, kandidovati rešenja za najvažnija državna pitanja i u skladu sa time saradnja sa Nebojšom Zelenovićem je dobar uvod u to. Što se tiče EU, mi Srbiju svakako vidimo na Zapadu, iako sama Evropska unija ima ozbiljnih problema, za nas put ka članstvu nema alternativu. Mislim da nam je za 21. vek potrebna drugačija vrsta armije koja se bori protiv klimatskih promena i posledica koje su već sada očigledne. Treba nam „vojni“ odgovor na elementarne nepogode koje će nas zadesiti u narednim godinama. Kako ja već sada vidim, u toj borbi teško će nam pomoći tradicionalno ustrojena vojska i naoružanje koje sada posedujemo…

*Ko bi se unutar vaše organizacije bavio tim pitanjima, poput traženja odgovornosti za ratno zločinačku prošlost aktuelnih vlastodržaca, odnosno njihovim odnosom prema tome, zatim priznanjem Kosova, pitanjima veliko srpskog nacionalizma koji zadire u pitanja stabilnosti drugih država, BiH, recimo… Vojne saradnje sa Rusijom, pitanjima ekonomske saradnje sa Kinom…? I, sa kojim osnovnim vrednostima bi ih u vaše ime zastupao?

– Trudimo se da koristimo svaku priliku da pošaljemo poruku brige i ljubavi svim dobrim ljudima na ovim našim teškim prostorima. Jedan od takvih primera je bio baš pre neki dan, kada smo nažalost pozvali na skup solidarnosti sa žrtvama zemljotresa u Hrvatskoj. Takođe, prošle godine smo organizovali niz akcija u više gradova u regionu pod nazivom „Balkan ZA čist vazduh“, gde smo temu kvaliteta vazduha i velike zagađenosti u regionu podigli na novo jednog od glavnih političkih pitanja. Jasno smo se određivali kako prema zločinima u prošlosti, tako i prema zločincima u javnom prostoru koji i dalje guraju ne samo Srbiju već ceo region dublje u podele i položaj duboke periferije. Učestvujemo u kampanjama koje se bave privatnošću, koje su povezane sa Kineskim uticajem i kamerama za nadzor i prepoznavanje lica… U ovoj godini očekujete i jače i odlučnije povezivanje na regionalnom nivou kroz saradnju zelenih i zeleno-levih organizacija poput Možemo, URA i Ne davimo Beograd. Pokazali smo da je moguće da drugačiji vetrovi duvaju ovim našim regionom. Da smo na dobrom putu govori i to da su nam zbog zastupanja levih i progresivnih ideja i politika u više navrata napadane prostorije, aktivistima je prećeno i trpeli smo razne probleme.

*Zapravo, kakve su vaše ambicije u vezi sa predstojećim predsedničkim i vanrednim parlamentarnim izborima? Planirate li učešće i na njima?

– Što se tiče izbora, kako se u izbornim uslovima još uvek ništa nije promenilo mi ostajemo pri našoj DEKLARACIJI O BOJKOTU IZBORA: Borba za slobodnu i demokratsku Srbiju, koja predviđa bojkot izbora na svim nivoima dokle god se izborni uslovi i stanje u medijima ne popravi. No, mi svakako ne bežimo niti ćemo bežati da se odredimo i po ovim pitanjima – setite se predsedničkih izbora 2017 godine. Na tim izborima mi smo jasno i nedvosmisleno podržali Sašu Jankovića, a za tu podršku nismo ništa tražili, niti smo podršku uslovljavali. Mnogima je taj gest bio čudan jer nismo ušli u pregovore sa Sašom Jankovićem i obezbedili podršku PSG-a Inicijativi na izborima u Beogradu godinu dana kasnije. I to smo uradili namerno na taj način jer je naš zadatak da promenimo političku kulturu u Srbiji posebno kad imamo važniji cilj u vidu – a to je ozdravljenje našeg društva.

*Koje biste ličnosti afirmisali ispred NDB da zastupaju politiku koju biste definisali?

– Politiku treba da čine obični građani, kao mi, kao vi, ne trebaju nam spasioci koji će sve sami rešiti. Prečicama nije moguće rešiti ozbiljne probleme sa kojima se naše društvo suočava, već dugotrajnim radom i uključivanjem ljudi. Ne davimo Beograd je nedavno na Skupštini pokreta, održanoj simbolično na Dan oslobođenja Beograda, izabrao svoje rukovodstvo, naše tematske grupe vode sjajni ljudi, među članovima imamo veliki broj stručnjaka, univerzitetskih profesora i imam svo poverenje u njih. Predsednik političkog saveta profesor fakulteta političkih nauka Đorđe Pavićević okupio je i tim ljudi, autoriteta u svojim oblastima, koji nam dodatno pomažu u vođenju pokreta. Ako baš moram da izaberem nekog pojedinca, meni lično veliki uzor predstavlja Rodoljub Šabić. Mislim da njegova profesionalna karijera i svakodnevno ponašanje u javnom prostoru iznova podseća na vrednosti koje su nam prekopotrebne, a u jednoj reči se mogu opisati kao – integritet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari